Češi jezdí do Polska nejen za levnějšími potravinami, ale i nábytkem. Za některé typy skříní či kuchyňského příslušenství v tamějších řetězcích zaplatíte až o několik tisíc korun méně. A platí to dokonce i pro Německo. Také tam mohou lidé na nákupech výrazně ušetřit.
Jakub s manželkou se rozhodli, že budou předělávat byt a koupí si nový nábytek. Přátelé jim poradili, aby se zajeli podívat do Polska. Z rozdílu cen byli manželé šokováni. Zjistili, že v Polsku nakoupí zhruba o 30 procent levněji než u nás. „V Polsku vyšla skříň na 28 tisíc a v Česku na 37. Přitom tam nám ji dovezou až k hranicím na výdejní místo, odkud si ji odvezeme. Pokud budeme chtít něco pořídit, zajedeme právě do Polska, nebudeme to už kupovat v Česku, protože ušetříme několik tisíc,“ říká nadšený Jakub.
ČTĚTE TAKÉ: Domovy pro seniory výrazně zdražují. Zbylo nám tak na tatranku, stěžují si penzisté
Právě na výdejně u hranic si čeští zákazníci třikrát v týdnu mohou vyzvednout nábytek, který si objednali na polských webových stránkách. Za dovoz zaplatí pouhých 250 korun. „Ušetřit mohou ale i v Německu, například v Drážďanech. Dvoumístnou pohovku tam kupující pořídí v přepočtu za 6 626 korun, u nás stojí 9 990 korun. Připsat si tak člověk může k dobru zhruba 3 360 korun. Podle prodejců je to proto, že náklady na provoz jsou v Česku vyšší.
Kvůli umělému oplodnění se Karolína dostala na nulu. Žádat o pomoc se bála, stud musel stranou
Nikdy si nemyslela, že bude chodit do potravinové banky. Po narození dětí ale Karolíně nic jiného nezbývá. Podle údajů charitativních organizací vzrostl počet Čechů, kteří potřebují pomoc, o 25 procent.
„Naše maloobchodní organizace v jednotlivých zemích stanovují koncové ceny samy a promítají do nich lokální vlivy, jako jsou náklady na energie, dopravu, měnový kurz, ale třeba i to, kolik výrobků se na daném trhu prodá,“ uvádí mluvčí nábytkového řetězce Ikea Petr Šašek. Podle marketingové ředitelky Asko Nábytek Andrey Štěpánové je nárůst celosvětovým faktem, ve kterém se promítá celková situace za poslední tři roky. „Samozřejmě, že se vedle pandemie covidu projevil v cenotvorbě i válečný konflikt na Ukrajině,“ dodává.
Neplatí to však u každého zboží, některé je třeba v Německu o něco dražší. Ekonomičtí experti se nemohou shodnout na pravé příčině tohoto ekonomického fenoménu. Část z nich to dává za vinu inflaci, někdo poukazuje na to, že si to Češi jednoduše řečeno nechávají líbit.
„ČR je obecně menší trh než Polsko a Německo, je tu slabší konkurence a je méně z čeho vybírat. To se logicky projevuje na ceně,“ myslí si hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil říká, že to může být případ aktuální situace, kdy některé národy nebo společnosti v jisté fázi rezignují na hledání lepší ceny. „Třeba proto, že dlouho slyší o zdražování, o inflaci, začnou to chápat jako normu a potom se nad tím ani nepozastaví,“ poznamenává.
Pokud přece jen lidé na nákupy do ciziny vyrazí, experti doporučují vyměnit peníze předem, nejlépe ještě v České republice a trefit ten nejvýhodnější kurz koruny.