Zemědělci nejsou schopni zvýšit cenu, za kterou prodávají jablka obchodníkům, a proto se jim vyplatí nesklízet a nechat je shnít. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Cenu jablek podle něj výrazně zvyšují obchodníci. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza ale míní, že „plačtivé příběhy, které zemědělci vyprávějí, nejsou tak smutné, protože jsou dlouhodobě v zisku“.
Cena jablek se meziročně snížila. Zemědělci nejsou schopni zvýšit cenu, za kterou je prodávají obchodníkům. „Zemědělci se vyplatí jablka nesklidit a nechat je shnít, protože mu obchodník víc nezaplatí,“ řekl Pýcha s tím, že cenu samozřejmě zvyšují obchodní řetězce. „Mají největší vliv na finální cenu potravin, protože mají největší tržní sílu,“ podotkl Pýcha.
Podle Prouzy ale situace není tak kritická, jak ji zemědělci popisují. „Slyším plačtivé příběhy a pak se podívám na hospodářské výsledky těch, kteří pláčou, a vidím, že jsou bez problému dlouhodobě v zisku. Zřejmě ten příběh není tak smutný, jak se ho zemědělci snaží líčit,“ sdělil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inflace je rozlité mléko, bude pokračovat. Šílené, lidé přijdou o třetinu úspor, říká expert
Zdražování potravin má podle něj dva důvody. „Máme nejvyšší DPH na potraviny v celém regionu, vůči Polsku je to 15 procent a výrazné je to i vůči Německu. V některých segmentech je přitom jen několik málo dominantních dodavatelů, kteří drží ty malé pod krkem a nedávají jim na výběr,“ popsal Prouza.
Podle něj ale zdražování potravin brzy skončí. „Myslím, že začne brzdit. Řada dodavatelů už pochopila, že jsou za hranou. Zlevnění přijde v druhé půlce roku,“ předpověděl Prouza.