Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali dárci k pondělnímu ránu už přes 700 milionů korun. Část peněz uhradí okamžité potřeby. Zemědělské škody způsobené v noci ze čtvrtka na pátek dosáhly 1,5 miliardy korun. Jako odhad to uvádí ministerstvo zemědělství a předkládá vládě návrh kompenzací.
Sbírky spustilo už ve čtvrtek večer několik organizací. Část peněz plánují uvolnit v nejbližších dnech na okamžité potřeby obyvatel zasažených obcí, což jsou především Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Člověk v tísni dosud vybral přes 90 milionů korun, které mohou kromě jihomoravských obcí pomoci také na Lounsku, kde bouře výrazně poničila obec Stebno.
Tým Člověka v tísni se také o víkendu spolu s Charitou, Červeným křížem či Adrou připojil k mapování škod, aby zjistili, čeho je na místě nedostatek a co je potřeba.
Schillerová přirovnala stav jižní Moravy k válce. Jak budou moci lidé čerpat peníze?
Lidé z postižených obcí tornádem mají můj respekt a obrovský obdiv, dá se to přirovnat k situaci, která mohla být za války, uvedla v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zároveň vyjmenovala, jaké dotační programy pro obyvatele postižených obcí bude vláda v pondělí schvalovat a jak budou lidé moci čerpat peníze od státu.
Červený kříž zatím vybral 57 milionů korun. Část vyčlenil na okamžitou pomoc, další rozdělení bude koordinovat se starosty postižených obcí. „Rozsah této tragédie je veliký a následky se budou likvidovat dlouhodobě. Částky i u ostatních sbírek jsou opravdu velmi vysoké,“ poznamenala Miroslava Jirůtková z Červeného kříže.
Přes organizaci Adra lidé přispěli 26 miliony korun. „V příštích dnech budeme dělat monitoring v domácnostech a do konce týdne chceme darovat desítky až stovky tisíc,“ uvedla Miroslava Illetšková z Adry.
Policie v souvislosti se sbírkami kvůli bouřím na jižní Moravě ale zaznamenala i případ dalšího podvodu. Zablokovala jeden profil na Facebooku a případ vyšetřuje.
Chmelnice, vinice a ovocné sady
Další pomoc plánuje také ministerstvo zemědělství. V pondělí předloží vládě dokument, podle něhož by mohlo zemědělce odškodnit v rámci krizového programu, který už v minulosti použilo při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až 100 procent prokázaných škod, píše resort v předkládací zprávě.
„Na základě prvotního předběžného šetření v místě katastrofy na Hodonínsku, Břeclavsku a v okolí obce Stebna ze strany regionálních zemědělských nevládních organizací a dozorových orgánů ministerstva zemědělství došlo k výraznému poškození porostů trvalých kultur – zejména chmelnic, vinic a ovocných sadů, společně s výraznými škodami na porostech zeleniny,“ píše úřad. Uhynula také hospodářská zvířata a byly zničeny výrobní haly.
Neštěstí chodí ve trojici. Kvůli tornádu přišli o domov i obživu, dcera bojuje o život
Irena Macková s manželem Markem spokojeně žili v Moravské Nové Vsi se svými třemi dětmi – 4letým synem Markem, 14letou dcerou Silvií a 18letou Viktorií. Ve čtvrtek jim však ničivá bouře s tornádem obrátila život vzhůru nohama. Dcera Silvie zrovna cestovala autobusem domů, když tornádo vůz odhodilo 30 metrů daleko a naprosto jej zničilo. V kritickém stavu nyní bojuje o život ve vídeňské nemocnici. Přírodní živel navíc rodině zničil domov a obživu zároveň.
Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Novinářům to v pondělí po jednání krizového štábu kraje v Podivíně řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.
U škod způsobených přírodními pohromami a jinými mimořádnými událostmi může být podpora až 100procentní, u škod způsobených nepříznivými povětrnostními jevy pak může dosáhnout 80 procent.
Dříví na nové krovy
Ministerstvo už v pátek informovalo, že Státní pozemkový úřad (SPÚ) uvolnil 100 milionů korun. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 tisíc korun. Pozemkový úřad peníze uvolní z rozpočtu pro pozemkové úpravy, kde je na letošní rok vyčleněna částka tři miliardy korun.
„Není to jednoduchá situace pro nikoho ze zúčastněných. Dotýká se nejen našich poboček v Jihomoravském kraji, ale, bohužel, osobně i našich zaměstnanců. Také v tomto směru jsme připraveni pomoci vypsáním interní sbírky,“ doplnil ředitel SPÚ Martin Vrba.
Lesy ČR mimo jiné darují poškozeným lidem 20 metrů krychlových palivového dříví, majitelům zničených domů pak dalších 50 metrů krychlových kulatiny. „Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.