reklama

Do státních rezerv míří desítky milionů roušek. Odkud pocházejí?

Správa státních hmotných rezerv očekává, že bude mít do konce srpna k dispozici desítky milionů roušek i respirátorů. Pro CNN Prima NEWS to řekl předseda správy Pavel Švagr. Ten nedávno uvedl, že státní rezervy nemají aktuálně ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku. Roušky a respirátory se do státních rezerv přesunou z části zásob jednotlivých ministerstev.

reklama

Pavel Švagr pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že nemusí jít jen o fyzický přesun roušek a respirátorů, ale i pouze o administrativní neboli účetní přesun. „Očekáváme desítky milionů kusů roušek i respirátorů do konce srpna,” řekl v pondělí Švagr.

K tématu

Že se zásoby nad vlastní dvouměsíční potřebu jednotlivých ministerstev převedou do státních rezerv, rozhodla vláda na svém posledním zasedání. A to v reakci na zprávu, že státní rezervy zejí z hlediska ochranných pomůcek prázdnotou.

Zásoby posílá i ministerstvo vnitra

Ministr vnitra Jan Hamáček nedávno vypočítal zásoby svého resortu v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Má jít například o 67 milionů roušek a 10 milionů respirátorů. Podle ministra Hamáčka jsou to zásoby na šest týdnů případné druhé vlny koronaviru.

„Rozhodnutím vlády jich byla většina převedena do Státní správy hmotných rezerv jako pohotovostní zásoba. O jejím použití rozhoduje vláda. Ministerstvo vnitra má navíc dostatečnou zásobu pro použití složkami Integrovaného záchranného systému,” uvedl v SMS pro CNN Prima NEWS Hamáček.

Nedostatek ochranných pomůcek byl problém především na počátku koronavirové epidemie na jaře a vláda nakupovala, kde se dalo.

Usnadnit vlastní nákupy ochranných prostředků chce správě státních rezerv skupina čtyř poslanců z ČSSD, ANO, SPD a KSČM. Navrhují, aby půl roku státní hmotné rezervy nemusely nakupovat zdravotnický materiál pomocí tendrů. Nelíbí se to ale například neziskové organizaci Transparency International, která se obává korupce nebo zdražování, a proti je i ministerstvo průmyslu a antimonopolní úřad. Ty říkají, že už nyní mohou státní rezervy využít v těchto případech výjimky ze zákona. Naopak ministerstvo zdravotnictví návrh vítá, vláda k němu tedy zaujala neutrální stanovisko a rozhodne až parlament.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama