Správa hmotných rezerv by mohla v případě nutnosti nakupovat roušky a ochranné pomůcky bez tendrů. Navrhuje to skupina poslanců. Vláda návrh ani neodmítla, ani neodsouhlasila. Dala k němu neutrální stanovisko. Šéf organizace Transparency International David Ondráčka varoval, že to může vést ke korupci a předražování.
Novelu, která by státním rezervám umožnila půl roku nakupovat bez zadávacích řízení, předložili čtyři poslanci – Jan Birke z ČSSD, Zdeněk Ondráček z KSČM, Jiří Mašek z ANO a Radek Koten z SPD. Koten je předsedou sněmovního bezpečnostního výboru, Birke, Ondráček a Mašek jsou jeho místopředsedy.
Správa státních hmotných rezerv přiznala, že nyní žádné ochranné zdravotnické pomůcky nemá. „Situace je naléhavá. Ve státních rezervách není nic a na to právě reagujeme,“ řekl pro CNN Prima NEWS Birke a zdůraznil, že účinnost novely by měla být jen půl roku. Zjednodušit nákupy má tedy právě kvůli aktuální situaci státních rezerv.
Roušky a respirátory na trhu od českých firem? Na certifikát musí čekat i tři měsíce
Zájem o roušky a respirátory výrazně roste. Zvyšující se poptávku by mohli uspokojit i čeští výrobci. K uvedení svých výrobků na trh ale potřebují certifikaci a na tu mnohdy čekají až čtvrt roku.
V návrhu novely poslanci dodali, že krizový stav se může opakovat. „V současné době je nutné operativně doplnit zásoby Správy státních hmotných rezerv (SSHR), které byly vyčerpány v rámci opatření při krizovém stavu. Nelze vyloučit, že obdobný krizový stav může nastat kdykoli v následujících měsících,“ napsali předkladatelé návrhu.
Šéf neziskové organizace Transparency International David Ondráčka před návrhem varoval. „Nakupovat z ruky bez soutěže vede k předražení a korupci, stejně to pořád někdo zkouší prosadit. Během nouzového stavu lze používat výjimky a zadávat přímo, ale nedělejme z toho běžnou praxi,“ napsal CNN Prima NEWS Ondráčka.
Hamáček: Podle současného zákona nic nekoupíte
S tím nesouhlasí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Po svých zkušenostech se zákonem o veřejných zakázkách říkám, že máme nejlepší zákon, ale nedá se podle něj nic nakoupit. Pro nouzové nákupy bych ten zákon zjednodušil. Ten proces je nekonečný. Když stát potřebuje rychle něco nakoupit, tak to nejde, nebo je to spojeno s rizikem pro toho zadávajícího. Pokud v tom procesu někdo nakoupí věci předražené nebo nekvalitní, tak stát má mechanismy, jak se pak bránit,“ řekl CNN Prima NEWS Hamáček.
Návrh kvitují i ministerstva zdravotnictví a místního rozvoje. Podle resortu Adama Vojtěcha (za ANO) je nutné vzhledem k možnému opětovnému šíření nákazy kdykoli v následujících měsících rychlé operativní řešení.
Hřib: Nechápu, proč je Praha ve vyšším stupni rizika. Vojtěch: Má vysoký faktor šíření
Nově představený semafor koronaviru pro Českou republiku, který má rozdělovat regiony na úrovni okresů na čtyři stupně rizika označené bílou, zelenou, žlutou a červenou barvou, zkritizoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Hlavní město by jako jediné spadalo do žluté, tedy druhé nejvážnější kategorie.
Proti je naopak ministerstvo průmyslu a obchodu i antimonopolní úřad (ÚOHS), podle kterého mohou státní hmotné rezervy už nyní využít současné výjimky ze zákona o zadávání zakázek. Stejný argument použilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Tuto výjimku ale považuje Birke za nedostatečnou, uvedl pro CNN Prima NEWS.
Už během koronavirové krize na jaře vláda a ministerstva nakupovaly roušky, respirátory a ochranné prostředky, kde se dalo. Některé nákupy poté budily velké pochyby. Ministerstvo zdravotnictví například nakoupilo medicínské masky za 1,2 miliardy korun od firmy La Factory, která do té doby měla nulové tržby a žádné zaměstnance.
Další pochybnou dodávku resort zdravotnictví dostal od firmy Recea Prague. Proti jednateli této společnosti se vede hned 18 exekučních řízení, trvalé bydliště má navíc hlášeno na úřadě městské části Praha 5. Nákup respirátorů třídy FFP2 za 6,9 milionu korun ministr zdravotnictví Vojtěch hájil s tím, že se hasil požár, protože ochranných pomůcek byl nedostatek.
Dar z Číny
Poslanec Birke se už dříve v nedostatku roušek angažoval. Pro město Náchod, jehož je starostou, získal od čínského města Kaifeng darem 20 tisíc roušek.
Birke je viceprezident ve Smíšené česko čínské komoře vzájemné spolupráce. Angažovat se ale nad rámec novely v doplnění zásob státních hmotných rezerv nechce. „Ne, to vůbec ne. Roušky pro Náchod jsem dostal darem, s vedením města se dobře znám, pracoval jsem tam,“ řekl redakci.