Dobrá zpráva pro všechny houbaře – v Česku jim začala sezóna. Díky aktuálnímu počasí se houbám enormně daří, hlavně smržům nebo čirůvkám. Mykologové ale upozorňují, že bychom se sběrem neměli váhat. Hrozí, že houby brzy začnou plesnivět a červivět.
Podle mykologů mohou za velké množství hub velmi dlouhé a vydatné deště. Navíc nedocházelo k výkyvům počasí. „Napršeno je výborně a nevím, co by to mohlo zarazit. Mrazy už snad nepřijdou. Teď je problém, že třeba v sadech jsou stovky až tisíce hub, ale když prší hodně, začnou plesnivět, protože je vysoká tráva. Jakmile přestane pršet a začne létat hmyz, houby brzy začnou červivět. Je nejvyšší čas vyrazit, protože jsou v prvotřídní kvalitě,“ apeloval mykolog Libor Hejl.
Fotka kosí rodinky zvítězila v Czech Nature Photo. Vznikla na toaletě, říká autor
Vítězným snímkem soutěže Czech Nature Photo se stala fotografie kosa krmícího v hnízdě mláďata od Igora Mikuly. Fotografii porota vybrala z 2300 snímků, vyhrála také v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody. Celkem se do soutěže přihlásilo 267 lidí, nejmladšímu z vítězů bylo sedm let. Výběr nejlepších snímků najdete v naší galerii.
Letos velmi rostou tzv. jarní druhy hub jako kačenka česká a smržovité houby. „Hodně lidí je najde doma na zahradě v mulčovací kůře. Jinak rostou třeba pod jasany,“ vysvětlil mykolog.
Nyní nejvíce roste tzv. čirůvka májovka, která je skvělým zpestřením smetanových omáček. „Roste pod růžovokvětými stromy, jako jsou třešně, jabloně a trnky, kde společně s nimi bude i závojenka podtrnka, další výborná houba,“ popsal Hejl. U závojenky podtrnky je ale potíž s jejím rozpoznáním. „Podtrnky se skutečně musí sbírat pouze v sadech a parcích, kde růžovokvěté stromy rostou. Tuto houbu byste si totiž mohli snadno splést například se závojenkou jarní, která je jedovatá,“ upozornil Hejl.
Houby porostou i nadále
Houbaři jsou na své „úlovky“ náležitě pyšní a chlubí se s nimi i na sociálních sítích. „Včera pršelo a dnes zážitek v lese,“ napsala k nalezeným houbám jedna z uživatelek. „Klasické jarní houby jedou. Ruce jsem měl od úlovku vytahané jako opičák. Zavařených deset skleniček, něco málo k večeři a velkou část jsem rozdal. A to jsem ani nebral všechny podtrnky a sírovce, protože bych to neodnesl a ani nevěděl, co s tím,“ dodal další.
Milovníci hub často nejsou lakomci, a proto s ostatními houbaři sdílí místa, kde mohou houby nalézt. K tomuto účelu slouží i web NaHouby.cz. Podle Hejla nyní houby rostou napříč celou republikou.
Dneska jsem si na závěr 15km prochajdy kapku zahoubařil 😊
— Jaroslav Macháček (@jaroslav73) May 15, 2021
PS: Kdo určí houby na fotce? Jsou tam čtyři druhy 😉#houby #mushroom pic.twitter.com/QjJlXuLuvL
Myslí si, že by houbová sezóna mohla vydržet dále. „Houba jsou vlákna, co jsou v zemi. Houba roste a daří se jí, když je vlhko a není vítr, takže se v podhoubí rozroste a až přijde vhodná doba a bude se chtít rozmnožit, vystrčí plodnice. Co se děje na povrchu, už je pak ve své podstatě jedno,“ řekl Hejl s tím, že brzy začnou růst dubové a borové hřiby nebo holubinky.