Začátek roku 2022 přinese do Švýcarska malou revoluci. Usnadní život lidem, kteří se neidentifikují se svým biologickým pohlavím. Pro změnu genderu v dokladech totožnosti jim postačí pouhé prohlášení na úřadě. Nově tak nebudou muset podstupovat hormonální terapii ani předkládat potvrzení od lékaře, že jsou transgender osoby.
Už žádné lékařské prohlídky, potvrzení nebo hormonální léčba. Transgender osobám se od 1. ledna usnadní ve Švýcarsku život. Pro úřední změnu pohlaví jim bude stačit zajít na příslušnou přepážku a oznámit, že se jejich gender neshoduje s biologickým pohlavím. Do dokladů totožnosti si budou moci nechat zapsat to pohlaví, k němuž se budou hlásit, informovala agentura Reuters.
Transgender muž porodil syna. Všichni mi říkali maminko, i když mám plnovous, diví se
Transgender Bennett Kaspar-Williams přivedl na svět syna Hudsona. Sedmatřicetiletý právník se narodil jako žena, a aby mohl otěhotnět, musel vysadit hormonální terapii. Těhotenství i porod se obešly bez komplikací. Jediné, na co si otec ročního Hudsona postěžoval, je přístup nemocničního personálu. Přestože nosí plnovous, má plochý hrudník a v dokladech napsáno, že je muž, všichni ho neustále označovali „maminko, matko nebo paní“.
Švýcarsko se tak svou změnou občanského zákoníku připojí k zemím jako Irsko, Belgie, Portugalsko nebo Norsko, které rovněž umožňují úřední změnu pohlaví, aniž by bylo třeba předtím podstoupit lékařské vyšetření nebo hormonální léčbu.
Stejnopohlavní sňatky včetně adopce dětí
Podle nových pravidel tuto možnost bude mít každá osoba starší 16 let, která je svéprávná. Lidé mladší budou potřebovat souhlas svého zákonného zástupce. Je tedy vyloučeno, aby úřední změnu pohlaví mohly například bez souhlasu svých rodičů podstupovat děti.
Nově přijatá legislativa tak sjednocuje přístup k transgender osobám v celém Švýcarsku. Doposud se totiž pravidla regionálně lišila, respektive každý kanton mohl vyžadovat splnění jiných podmínek pro zanesení změny pohlaví do osobních dokladů i matriky. Často tak bylo nutné alespoň přinést lékařské potvrzení, že se dotyčný či dotyčná cítí jako osoba jiného pohlaví. Některé kantony dokonce vyžadovaly podstupování hormonální terapie.
Pro Švýcarsko, které dlouho platilo v těchto otázkách za baštu konzervatismu, to je další zásadní změna v přístupu k osobám, jež se z hlediska sexuální orientace či identity odlišují od většinové populace. V září letošního roku totiž prošla legalizace stejnopohlavních sňatků včetně uzákonění jejich práva adoptovat děti.