Na farmě v Otročíně mají pro krávy chytré obojky i robotický přihazovač krmiva
Díky robotizaci obstarává chod farmy v Otročíně nedaleko Karlových Varů pouhá pětadvacítka zaměstnanců. Zvířat mají přitom na starost patnáct set. Farma využívá například automatického krmení telat či senzoru, který monitoruje nejlepší dobu pro oplodnění.
„Každé tele má v levém uchu čip, robot si načte číslo telete a podle krmného plánu ho buď nakrmí, nebo nenakrmí,“ říká Richard Tintěra, ředitel Farmy Otročín o zařízení, které telatům automaticky poskytuje potravu.
Ke správnému načasování oplodnění používají zaměstnanci farmy takzvaný žvýkací senzor. „Obojek měří dva parametry: žvýkání a pohybovou aktivitu. Když se jalovice připravuje na inseminaci, tak snižuje příjem krmiva a zvyšuje pohybovou aktivitu,“ vysvětluje ředitel farmy. „Obojek odpočítává nejvhodnější čas k inseminaci,“ doplňuje.
Krávy mají také dojírenský senzor, které neuchovává jen informace o dojení, ale v podstatě všechna důležitá data o každém zvířeti. Dojení v Otročíně opatřuje automatická kruhová dojírna, na níž se za hodinu vystřídá až 120 krav.