reklama

Dojírenský i žvýkací senzor: Péči o krávy dnes výrazně usnadňuje robotizace

Díky robotizaci obstarává chod farmy v Otročíně nedaleko Karlových Varů pouhá pětadvacítka zaměstnanců. Zvířat mají přitom na starost patnáct set. Farma využívá například automatického krmení telat či senzoru, který monitoruje nejlepší dobu pro oplodnění.

reklama

„Každé tele má v levém uchu čip, robot si načte číslo telete a podle krmného plánu ho buď nakrmí, nebo nenakrmí,“ říká Richard Tintěra, ředitel Farmy Otročín o zařízení, které telatům automaticky poskytuje potravu.

Ke správnému načasování oplodnění používají zaměstnanci farmy takzvaný žvýkací senzor. „Obojek měří dva parametry: žvýkání a pohybovou aktivitu. Když se jalovice připravuje na inseminaci, tak snižuje příjem krmiva a zvyšuje pohybovou aktivitu,“ vysvětluje ředitel farmy. „Obojek odpočítává nejvhodnější čas k inseminaci,“ doplňuje.

Krávy mají také dojírenský senzor, které neuchovává jen informace o dojení, ale v podstatě všechna důležitá data o každém zvířeti. Dojení v Otročíně opatřuje automatická kruhová dojírna, na níž se za hodinu vystřídá až 120 krav.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama