reklama

Dojírenský i žvýkací senzor: Péči o krávy dnes výrazně usnadňuje robotizace

Díky robotizaci obstarává chod farmy v Otročíně nedaleko Karlových Varů pouhá pětadvacítka zaměstnanců. Zvířat mají přitom na starost patnáct set. Farma využívá například automatického krmení telat či senzoru, který monitoruje nejlepší dobu pro oplodnění.

reklama

„Každé tele má v levém uchu čip, robot si načte číslo telete a podle krmného plánu ho buď nakrmí, nebo nenakrmí,“ říká Richard Tintěra, ředitel Farmy Otročín o zařízení, které telatům automaticky poskytuje potravu.

Ke správnému načasování oplodnění používají zaměstnanci farmy takzvaný žvýkací senzor. „Obojek měří dva parametry: žvýkání a pohybovou aktivitu. Když se jalovice připravuje na inseminaci, tak snižuje příjem krmiva a zvyšuje pohybovou aktivitu,“ vysvětluje ředitel farmy. „Obojek odpočítává nejvhodnější čas k inseminaci,“ doplňuje.

Krávy mají také dojírenský senzor, které neuchovává jen informace o dojení, ale v podstatě všechna důležitá data o každém zvířeti. Dojení v Otročíně opatřuje automatická kruhová dojírna, na níž se za hodinu vystřídá až 120 krav.

Další hlavní zprávy

Vláda

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 procent

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

reklama
Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
Pomoc v boji s covidem? Odložte cigaretu, uvolníte místo v nemocnici, vyzývají lékaři
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
Další články
reklama
reklama