Dojné krávy vpřed: Zemědělci očekávají růst poptávky po mléce, řada z nich rozšiřuje chovy

Zemědělci očekávájí renesanci chovu skotu v českých zemích.

Vlastnit kravín bude terno

Odborníky očekávaný pokles produkce mléka v zemích západní Evropy by se mohl stát vítaným impulsem pro tuzemské chovatele skotu. Podle farmářů může české zemědělství v tomto ohledu těžit z existence poměrně velkých družstev a infrastruktury, která v zemi vznikla ještě za komunistického režimu.

„Nakonec budeme vesele využívat výdobytků minulého režimu, kdy tady vznikla velká zemědělská družstva a stáje. Díky tomu může teď východní Evropa prosperovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Koukolíček, předseda představenstva Zemědělského družstva Nečín na Příbramsku. Družstvo chová na 600 kusů skotu.

ČTĚTE DÁLE: Nový rok nad Českem rozjasnila polární záře. Vyvolala ji silná sluneční erupce

Některá zemědělská družstva a chovatelé se rozhodli využít pozitivního trendu a investovat do rozšíření stávajících kravínů. Nejedná se ovšem o levnou záležitost. „Taková konkurenceschopná stáj dnes stojí 130 až 150 milionů korun,“ popsal předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Napomoci investicím do rozšíření chovu krav se snaží i ministerstvo zemědělství. „My jsme jenom v posledním čtvrtém kole na podzim roku 2024 dali na tuto oblast investic přes tři miliardy korun,“ přiblížil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Podle předsedy Zemědělského svazu Pýchy ovšem stát v dotacích upřednostnil menší farmy. „My si musíme uvědomit, že konkurenceschopnost je spojena s určitou velikostí těch chovů,“ uvedl Pýcha.

Úskalí při výstavbě nových kravínů

Výstavba nových kravínů se potýká také s nevolí některých obyvatel obcí. „Se starousedlíky problém není,“ přiblížil Koukolíček, podle kterého nejtvrdší odpor proti výstavbě nových stájí mají nově příchozí lidé, původem z měst. „Oni očekávají, že budou mít pohodu, klid a že jim nebudou pod okny jezdit traktory,“ dodal zemědělec.

Budování nových farem brzdí rovněž pomalé stavební řízení. „Děláme všechno proto, abychom měli během dvou let celý ten systém zdigitalizovaný. To samozřejmě potom pomůže i zemědělským subjektům,“ upřesnil ministr Výborný.

Pokud by se v Česku stavělo více kravínů, musela by se navýšit i kapacita mlékáren. V současnosti se odhadem třetina mléka z tuzemska exportuje do zahraničí, nejčastěji do Německa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Blýská se na lepší časy? Česká ekonomika by se letos i přes potíže mohla nadechnout k růstu

Tagy:
Německo kráva zemědělství ekonomika mléko Česko Marek Výborný okres Příbram Východní Evropa konírna produkty a služby ekonomika, obchod a finance Zemědělské družstvo Nečín