Pohnutá historie Dolského mlýna: Kvůli natáčení Pyšné princezny filmaři část stavby strhli

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku je bez nadsázky pohádkové místo, jako kulisu si ho totiž pravidelně vybírají filmaři. Točila se zde i Pyšná princezna, kvůli níž se část stavby musela strhnout – nehodila se do záběru.

Zříceninu Dolského mlýna najdete asi tři kilometry od Jetřichovic. Mouka se v něm mlela už od roku 1515 a byl řadu let hojně využívaný. A to i přesto, že dostat se k němu s obilím nebylo zrovna jednoduché. „V té době, kdy se na okolní sedláky vztahovala mlecí povinnost, museli chodit právě do tohoto mlýna se svojí úrodou obilí. To znamená, že museli absolvovat velice těžkou cestu z okolních, v podstatě náhorních plošin sem do toho hlubokého údolí,“ vypráví o tehdejších poměrech v pořadu Prima Česko Tomáš Salov, tiskový mluvčí Národního parku České Švýcarsko.

Z mlýna se stala hospoda

S rozvojem větrných mlýnů se sem už nikomu s obilím jezdit nechtělo, a mlynáři tak z mlýna udělali hospodu s hotelem. Areál měl dokonce i vlastní palírnu a návštěvníci sem svého času mohli jezdit i na lodičkách. „Ze Srbské Kamenice bylo možné na malé lodičce doplout až sem k Dolskému mlýnu a tady se občerstvit. To už teď není možné. Už v době, kdy plavba byla provozována, nebyla moc rentabilní, lidé ji moc nevyužívali. Takže náklady na údržbu vodní cesty vysoce přesahovaly efekt, který plavba měla přinést,“ vysvětluje mluvčí Českého Švýcarska.

Strašidlo, nebo povídačky?

Dolský mlýn má ale i svoji tajemnou stránku. Povídá se, že se tu v noci ozývají záhadné zvuky a objevuje se tu silueta postavy. Majitelé mlýna tu měli kdysi omylem zavraždit svého syna a od té doby tu prý straší. Jak ale říká Tomáš Salov, je to jen povídačka a vysvětlení je prý jednoduché. „Pokud sem návštěvníci přijdou večer, mohou tady občas spatřit podivuhodné světelné efekty. Jsou to ale různé skupiny fotografů, kteří sem chodí fotit i v noci a pomáhají si umělým osvětlením.“

Opuštěný mlýn si zamilovali filmaři

I když to tu vypadá jako v pohádce, pro obyvatele mlýna tady život pohádkový moc nebyl. Po většinu roku je tady totiž zima a vlhko a to se často projevovalo na jejich zdraví. V polovině minulého století se odsud odstěhovali poslední majitelé a noví už sem nikdy nepřišli. Mlýn tak pomalu chátral. Začala mu ale nová éra – filmová. Mlýn se totiž zalíbil filmařům. Natáčela se tu mimo jiné i pohádka Pyšná princezna, a právě kvůli ní nechali filmaři část mlýna zbořit. „Tady na té terásce stála budova hotelu, která doplňovala restaurační zařízení nebo tu hospodu, a to je právě to, co překáželo filmařům. Takže s tou budovou udělali celkem krátký proces – odstřelili ji. Kvůli šesti vteřinám odstranili celou budovu,“ říká Tomáš Salov.

To by se teď už stát nemohlo. Dolský mlýn je totiž od roku 2007 kulturní památkou a aby vydržel co nejdéle, začali ho už před více než 20 lety opravovat dobrovolníci. V roce 2010 jim ale práci zkomplikovala velká povodeň, která během pár minut zničila jejich několikaleté snažení. Voda tu tehdy dosahovala až do prvního patra. Dobrovolníci to ale nevzdali a to, co voda odnesla, postupně zase opravili.

Tagy:
hospoda Česko Pyšná princezna mlýn pohádka filmař obilniny Národní park České Švýcarsko Jetřichovice