mlýn

Výpis příspěvků ke štítku „mlýn“

Dechberoucí hra rampouchů na Rokycansku: Mráz proměnil historický mlýn v ledové království

Vodní hamr v Dobřívě na Rokycansku se na pár týdnů změnil v ledové království. Silný mráz totiž proměnil vodu kapající mezerami v dřevěných vantrocích nad čtyřmi vodními koly v obří rampouchy a stékající voda měnící se v led obalila i samotná dřevěná kola a jejich hřídele. O zajímavém přírodním úkazu píše web Mladá fronta DNES.

PRIMA ČESKO KVÍZ: K čemu sloužilo podzemí Telče a jaká pohádka se točila v Dolském mlýnu?

K žití Dolský mlýn nebyl právě ideální, po většinu roku tam bylo vlhko a zima. Filmaři ovšem tohle místo zbožňují, nabízí totiž perfektní kulisy pro natáčení pohádek. A chcete-li najít poklad, zamiřte do telčského podzemí, do jehož chodeb se podle průvodce vejde i kočár zapřažený za koně. Skvělou příležitost k zážitkům, na které se dlouho vzpomíná, nabízí i zlínská zoo, kde mohou návštěvníci ke zvířatům tak blízko, jak jen to jde. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak zmíněná místa znáte.

Stovky let badatelé pátrají po rodišti J. A. Komenského. Je to Bartkův mlýn v Nivnici?

Je to věčná hádanka, která navíc tak trochu zavání cimrmanovskou mlhou nejasností. Otázka rodiště Jana Amose Komenského nedává badatelům spát už 400 let. Nejčastěji se mluví o Uherském Brodě, Nivnici, anebo Komni. Reportáž pořadu Prima Česko vás zavede do Bartkova mlýna v Nivnici. Právě tam totiž podle části odborníků Učitel národů spatřil světlo světa.

Zásoby mouky se vyčerpaly. Pekaři budou muset zdražit o 30 procent, varují experti

Pekárenské výrobky čeká další zdražování. „Hovořila jsem s našimi členy a už se objevuje minimální hranice 25 až 30 procent, aby vůbec přežili,“ řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. O rostoucích cenách s ní diskutovali ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), předseda představenstva společnosti LAPEK Tomáš Křemen a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.