Cestě k lékaři se lidé snaží zpravidla vyhnout, zejména když se jedná o potíže, jako jsou rýma nebo kašel. Co když ale začne stonat náš mazlíček? Pomohou i v tomto případě přípravky z domácí lékárničky, nebo čtyřnohému příteli spíše majitel uškodí? Veterináři přibližují, kdy je vhodné kontaktovat odborníky a v jakých případech si naopak můžeme pomoci bezpečnými přípravky.
První pomoc při trávicích problémech
Jednorázové zvracení nebo krátkodobý průjem mazlíčka nemusí hned znamenat pohotovost.
„Pokud zvíře normálně pije, není apatické a majitelé nemají podezření na pozření cizího předmětu, můžeme nejprve zkusit domácí režim,“ uvedla veterinářka Anna Holubová.
ČTĚTE TAKÉ: Moderní medicína pro čtyřnožce. Jak laser pomáhá psům zotavit se po úrazech i při chronických bolestech
Základem je v případě masožravců dvanáctihodinová hladovka, následovaná malými porcemi vařeného kuřete s rýží. Pomoci mohou i probiotika do doby, než se stolice upraví. Jakmile se ale objeví ve stolici krev, zvíře je letargické, nebo se stav nelepší, je nutné kontaktovat lékaře.
V některých případech může při zažívacích potížích pomoci Smecta nebo živočišné uhlí. „Uhlí je bezpečné, ale může zakrýt přítomnost krve ve stolici, což pak ztěžuje diagnózu,“ upozornila lékařka. Smecta může lehčí průjem zklidnit, u závažnějších případů však nemusí být dostatečně účinná.
Pomoci mohou umělé slzy
Některé volně prodejné oční kapky pro lidi se dají využít i u domácích mazlíčků – například umělé slzy nebo roztoky se světlíkem lékařským. „Pokud jde jen o výplach nebo zvlhčení, můžete tyto kapky použít. Důležité ale je hlídat dobu použitelnosti po otevření – většinou jde o maximálně měsíc,“ sdělila Holubová.
„Ideální jsou kapky se systémem, který nepropouští vzduch – zůstávají sterilní a bezpečné,“ doplnil veterinář Boris Nizner. Jedná se třeba o kapky HYLO FRESH, ty se navíc mohou používat šest měsíců po otevření.
Léky proti bolesti jen pod dohledem veterináře
U zvířat se používají některé účinné látky na tlumení bolesti z humánní medicíny, zásadním rozdílem je však dávka. Ta je u zvířat na kilogram živé hmotnosti mnohem nižší.
„Běžné lidské tablety obsahují příliš vysokou miligramáž, což výrazně komplikuje jejich bezpečné podání,“ varovala Holubová. Bez předchozí konzultace se proto zvířeti žádný lék proti bolesti podávat nesmí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záhada na Pálavě odhalena. Do Česka dorazili vzácní šakali. Mohou být nebezpeční?
Alergie? Mít něco po ruce, ale s rozumem
„V případě bodnutí hmyzem se někdy hodí mít doma volně dostupné antihistaminikum, ale pozor na dávkování. To se řídí dle hmotnosti psa – vždy je lepší se předem telefonicky poradit s veterinářem,“ doporučila Holubová.
Doplnila, že účinek antihistaminik u zvířat není vždy stejný jako u lidí. Kočky navíc některé látky metabolizují jinak, a samoléčba je u nich vždy rizikovější.
Rozdílný metabolismus a riziko
Pozor si dejte také na to, že ne všechna zvířata reagují na léky stejně.
„Zatímco psovi může určitý přípravek ulevit, pro kočku může být toxický,“ varovala Holubová a pokračovala: „Kočky jsou jako striktní masožravci citlivější na některé látky – chybí jim některé detoxikační enzymy v játrech a řada léků je pro ně toxická. Týká se to například chemoterapeutik.“
Co ještě může pomoci:
- Betadine je vhodný na drobná poranění, ale vždy ho nařeďte – barva by měla připomínat černý čaj, hypermangan je možné použít v slabém růžovém roztoku.
- Alkoholové dezinfekce jsou sice účinné, ale štípou.
- Jitrocelové sirupy při kašli lze použít, ale pozor na xylitol – ten je pro psy extrémně toxický.
Kontaktujte odborníky přímo z mobilu
Pokud si nejste jistí, jestli má zvíře jen lehké zažívací potíže, nebo už je potřeba vyrazit na veterinu, může přijít vhod aplikace Tlappka. Funguje 24 hodin denně jako on-line veterinární poradna, kde se spojíte s odborníkem.
Stačí vyfotit příznaky, popsat problém nebo si rovnou domluvit videohovor s veterinářem. Do hodiny máte jasno, jak dál postupovat.
Vždy je vhodné mít na paměti, že ať řešíte se svým mazlíčkem jakýkoliv menší či větší problém, je vždy lepší poradit se s veterinářem. I dobře míněná pomoc může někdy víc uškodit než prospět.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Smutný konec v ZOO Na Hrádečku. Opice zemřela v bolestech kvůli čokoládě od návštěvníků