Vědci údajně objevili nový druh koronaviru, který se má na člověka přenášet od psů. Patogen, který zde existuje od roku 2018 je podle webu Daily Mail, který o tom informoval, osmým známým koronavirem, který se dokáže ze zvířete přenést na člověka. Vědci se zatím další pandemie neobávají.
Zatím není jasné, zda virus představuje vážnou hrozbu jako jeho „bratranec“ SARS-CoV-2, který je původcem onemocněním COVID-19. Vědci, kteří jej detekovali, však zatím v souvislosti s nově objeveným „psím“ koronavirem nemají obavy z další pandemie.
„V tomto okamžiku nevidíme žádné důvody očekávat od tohoto viru další pandemii,“ uvedla Dr. Anastasia Vlasovová, která se podílela na jeho studii. „Ale nemůžu říct, že nebude znepokojením nikdy,“ dodala.
Hospitalizováno osm lidí, z toho sedm dětí
Kvůli nově objevenému viru bylo v Malajsii hospitalizováno osm lidí, z nichž sedm byly děti – nejmladšímu bylo pouze pět a půl měsíce. U jednoho z pacientů se rozvinul zápal plic, ale všichni se postupně uzdravili a byli po čtyřech až šesti dnech propuštěni po kyslíkové terapii.
Domácí mazlíček od vás covid chytí spíše než vy od něj. Jak ho nejlépe ochráníte?
Neexistují žádné důkazy, že by zvířata hrála významnou roli při šíření onemocnění COVID-19 na člověka. Nicméně respektováním preventivních opatření se mohou lidé se svými mazlíčky udržet v relativním bezpečí. Tvrdí to podle CNN úředníci amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jaké kroky je třeba dodržovat a čím naopak můžete své domácí mazlíčky ohrozit?
Koronaviry jsou rodinou virů a předpokládá se, že budou v naší společnosti přítomny kvůli tomu, že lidé přicházejí do většího kontaktu s divočinou, ať už v důsledku rozmachu civilizace, nebo klimatické změny.
U lidí bylo doposud kromě koronaviru SARS-CoV-2 zjištěno šest dalších koronavirů. Původ toho, který způsobil současnou pandemii, je spojován s netopýry a luskouny, vyloučena však dosud nebyla ani teorie úniku z laboratoře. Čtyři ze známých koronavirů u lidí podle Daily Mail způsobují nachlazení, které je relativně neškodné, dva další způsobují SARS a MERS, které jsou oba smrtící.
Vědci z Duke University a Ohio State University pojmenovali nově objevený koronavirus jako CCoV-HuPn-2018. Předpokládají, že se na člověka přenesl ze psů, zatímco u Sars se předpokládá, že na člověka přešel z netopýrů a u Mers z velbloudů.
Je třeba větší dohled a studium nových nemocí u zvířat
Nový objev tak naznačuje, že by koronaviry mohly být teoreticky přenášeny i domácími mazlíčky. Doktorka Vlasovová virus vypěstovala ve své laboratoři z jednoho z klinicích vzorků pocházejících od dítěte, přičemž rekonstrukcí jeho genomu dokázali vědci potvrdit, že se vyvinul z koronaviru postihujícího psy a může způsobovat respirační příznaky.
Koronavirus a zvířata. Mohou nás domácí mazlíčci nakazit?
Zjistilo se, že koronavirus je přenosný ze zvířat na člověka. Například v Nizozemsku se pracovník z kožešinové farmy nakazil od norka. Jaká zvířata mohou lidi infikovat? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídal virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity Jiří Černý.
„V tuto chvíli nemáme žádné důkazy, že by tento virus mohl způsobit vážné onemocnění u dospělých,“ konstatovala Vlasovová.
Podle ní je v současném přístupu ke studiu objevujících se chorob zásadní problém. „Primárně klademe důraz na studium objevujících se chorob u lidí – nikoliv u zvířat. To je v současném přístupu velký nedostatek.“
Vedoucí projektu profesor Gregory Gray z Duke University v Severní Karolíně uvedl, že zatím neví, jak běžný tento virus je a zda se může účinně přenášet ze psů na lidi nebo mezi lidmi. „Důležitější je, že se tyto koronaviry pravděpodobně přenášejí ze zvířat na lidi mnohem častěji, než jsme věděli,“ dodal Gray.
„Pokud chceme skutečně zmírnit hrozbu, potřebujeme lepší dohled tam, kde se prolínají lidé a zvířata, a mezi lidmi, kteří jsou natolik nemocní, že musí být kvůli novým virům hospitalizováni,“ doplnil. „Musíme tyto patogeny hledat a včas je odhalit.“