Neexistují žádné důkazy, že by zvířata hrála významnou roli při šíření onemocnění COVID-19 na člověka. Nicméně respektováním preventivních opatření se mohou lidé se svými mazlíčky udržet v relativním bezpečí. Tvrdí to podle CNN úředníci amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jaké kroky je třeba dodržovat a čím naopak můžete své domácí mazlíčky ohrozit?
„Na základě dosud dostupných informací je riziko šíření nemoci COVID-19 na lidi prostřednictvím zvířat, včetně domácích mazlíčků, považováno za nízké,“ uvedla zástupkyně CDC Casey Barton Behraveshová.
Budou se proti covidu očkovat i zvířata? Vědci už vyvíjejí vakcínu, chce ji i EU
Tým vědců na Helsinské univerzitě vyvíjí očkovací látku, která má před onemocněním COVID-19 ochránit chovná zvířata, jako jsou například norci. Cílem je zabránit rozšíření koronavirové infekce na finských farmách, ale i mezi volně žijícími živočichy. Na vakcíně pro domácí zvířata pracuje i Rusko.
Důkazy údajně naznačují, že COVID-19 před rozšířením na lidi pravděpodobně vznikl u zvířat. „Od poloviny ledna jsme zjistili 187 zvířat z 22 zemí s potvrzenou infekcí SARS-CoV-2,“ dodala Behraveshová s poukazem na to, že čísla nezahrnují norky z farem a že zatím neevidují žádné úmrtí zvířete spojené s covidem.
CDC pečlivě sleduje výzkum koronavirové infekce u zvířat a kategorizuje je na základě jejich rizika infekce. Mezi živočichy citlivými na virus jsou podle Behraveshové údajně kočky, křečci, primáti, králíci, norci a jeleni.
Expertka také řekla, že společenská zvířata, obzvláště kočky a psi, jsou hlavní skupinou živočišných druhů postižených koronavirem. Zatímco riziko přenosu ze zvířat na člověka je nízké, lidé mohou šířit koronavirus na své mazlíčky.
Omezit kontakt, pozor na roušky a dezinfekce
Proto CDC doporučuje lidem chovat se k mazlíčkům stejně jako k členům rodiny, co se týká ochrany před nákazou covidem, a omezit kontakt s nimi mimo vlastní domácnost. Agentura CDC radí ponechat kočky uvnitř a zabránit ostatním mazlíčkům volně se potulovat.
Roušky by však majitelé svým zvířátkům nasazovat neměli, protože by jim ochranné prostředky mohly způsobit újmu. A vhledem k tomu, že podle Behraveshové neexistují žádné důkazy o tom, že by zvířata vir přenášela na kůži nebo chlupech, nemají je lidé v žádném případě otírat nebo stříkat chemickými dezinfekčními prostředky.
Infikovaní lidé by se pak měli úplně vyhnout kontaktu s domácími mazlíčky, což znamená žádné pusinkování, tulení nebo spaní ve stejné posteli, tvrdí CDC. Ve skutečnosti by se lidé, kteří mají koronavirus, měli pokusit zařídit, aby se o mazlíčky staral jiný člen domácnosti. A pokud to není možné, tak by zmínění jedinci měli při kontaktu se zvířaty nosit roušku.