Omezení svobody pohybu zavedené v řadě zemí kvůli šíření koronaviru může vést k dvacetiprocentnímu nárůstu případů domácího násilí, protože oběti jsou uvězněny doma se svými trýzniteli, předpověděla Organizace spojených národů. Pandemie tak bude mít podle OSN na ženy „katastrofální dopad“.
Každé tři měsíce omezených možností vycházet z domova může mít za následek dalších 15 milionů případů domácího násilí oproti normálním podmínkám, uvádí Fond OSN pro otázky populace (UNFPA). Z mnoha zemí už přicházejí zprávy, že krizové linky pro oběti zneužívání zažívají nebývalý nápor a zároveň sociální pracovníci a dobročinné organizace mají kvůli karanténě na úrovni celých států omezený přístup k obětem izolovaným doma.
Problémy porostou s chudobou, očekávají odborníci
„Pandemie prohlubuje nerovnosti a milionům žen a dívek nyní hrozí, že nebudou moci plánovat mateřství a chránit svá těla a zdraví," uvedla šéfka UNFPA Natalia Kanemová. Výzkumníci předpovídají, že 44 milionů žen ze 114 zemí, kde mají lidé nízké a střední příjmy, mohou přijít o přístup k antikoncepci, což může vést k milionu neplánovaných těhotenství. Taková situace podle nich nastane, pokud svoboda pohybu i rozsah poskytovaných zdravotnických služeb budou omezeny po dobu tří měsíců. Pokud by toto opatření trvalo půl roku, mohlo by oproti plánům přijít do jiného stavu sedm milionů žen.
„Toto jsou velmi realistické scénáře," varoval Ramiz Alakbarov, zástupce šéfky UNFPA. Vlády jednotlivých zemí prosí, aby neupozaďovaly reprodukční zdraví obyvatel a služby související s plánováním rodičovství.
Odborníci také varují, že prohlubující se chudoba způsobená globální ekonomickou krizí může vést rodiny k tomu, aby své dcery provdávaly dříve. Obávají se také, že kvůli hospodářskému propadu může přijít vniveč úsilí zabránit svatbám dětí a ženské obřízce.