Ve Spojených státech požádalo o dávky v nezaměstnanosti od půlky března 26,5 milionu lidí. Podle amerického Institutu pro hospodářskou politiku je však číslo podhodnocené. Další miliony nezaměstnaných se prý o pomoc nepřihlásily, jelikož je to pro ně příliš složité.
Ve Spojených státech tak může být ve skutečnosti bez práce až o polovinu více lidí, než uvádějí oficiální místa. Nezávislý Institut pro hospodářskou politiku (IEP) sídlící ve Washingtonu totiž zjistil, že na každých deset úspěšných žadatelů o dávky v nezaměstnanosti připadají tři až čtyři, kteří se sice pokusili rovněž do systému zaregistrovat, ale z nejrůznějších důvodů se jim to nepodařilo. Další dva se pak o to vůbec nepokusili, protože to pro ně bylo příliš složité.
„Z těchto zjištění vyplývá, že oficiálně evidovaný počet nezaměstnaných je dramaticky podhodnocený, včetně potřeby záchranných vládních balíčků souvisejících s koronavirovou krizí,“ uvádějí výzkumníci institutu. Mimo systém se tak mohlo ocitnout 8 až 12 milionů lidí, takže nezaměstnaných Američanů může být mezi 34 a 38 miliony. Průzkum byl proveden na vzorku více než 24 tisíc dotázaných, přičemž návratnost dotazníků dosáhla 98 procent.
Může padnout rekord z Velké hospodářské krize
Zdá se, že se tak začnou naplňovat černé scénáře, které se bezprostředně po zavedení protiepidemických opatření v USA objevily. Některé předpovědi hovořily o tom, že americká nezaměstnanost může letos překonat historický rekord z 30. let minulého století. Tehdy byl v nejhorší fázi Velké hospodářské krize bez práce každý čtvrtý Američan.
Šéf saintlouiské pobočky Federálního rezervního systému (americké centrální banky) James Bullard počátkem dubna dokonce prohlásil, že míra nezaměstnanosti letos v USA překoná hranici 32 procent. Americké ministerstvo práce v polovině dubna uvedlo, že nezaměstnanost se přiblížila patnácti procentům. Podle rozpočtového výboru amerického Kongresu lze už v létě očekávat více než šestnáctiprocentní nezaměstnanost. Přitom ještě v lednu byl počet lidí bez práce v USA nejnižší za poslední dvě dekády.
Ministerstvo financí má růžové brýle, myslí si experti. Dopady koronaviru na českou ekonomiku budou mnohem horší
České ministerstvo financí vydalo aktualizovanou prognózu ekonomického vývoje České republiky, do níž promítlo dopady koronavirové pandemie. Pro letošek v ní počítá s propadem hrubého domácího produktu o 5,6 procenta a s nárůstem nezaměstnanosti na více než tři procenta. Podle oslovených odborníků je však taková předpověď příliš optimistická.
Optimistický ale zůstává americký ministr financí Steven Mnuchin. Ten během nedělního interview v televizní stanici Fox News uvedl, že Trumpova administrativa chce během května a června Spojené státy „odemknout“, což se prý záhy projeví i na hospodářském oživení. „Uvidíte, jak se ekonomika v červenci, srpnu a září vrátí zpět,“ řekl mimo jiné Mnuchin.