reklama

Domácí násilí na vzestupu? Nejvíce případů je v Praze a Jihomoravském kraji

Muž v Mostě nejspíš neunesl rozchod a svoji přítelkyni začal fyzicky napadat přímo na parkovišti. Žena se ze strachu před ním dokonce zavřela v autě a zavolala strážníky. Podobných případů násilí mezi partnery řeší strážníci v posledních týdnech čím dál tím víc a podle psychologů to není náhodou.

reklama

„Dobrý den, my bychom potřebovaly pomoct. Jsme tady v autě, zavřený a tady pán, moji kamarádky bejvalej, se tady snaží vniknout násilím. Rozbíjí auto,“ zní na záznamu linky mostecké městské policie. Situace se prý zhoršovala každou minutou. Ženy se začaly bát o svůj život a prosily strážníky, aby k nim dorazili co nejdříve.

K tématu

Situace se paradoxně vyhrotila ve chvíli, kdy hlídka dorazila na místo. Napadená žena si totiž myslela, že už je v bezpečí a rozhodla se vylézt z auta. Toho ale její bývalý partner využil, rozběhl se proti ní a snažil se ji napadnout. „Muž na výzvy nereagoval, proto byly použity donucovací prostředky a útočník byl sveden k zemi,“ upřesnil ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Podobný případ přitom řešili už v polovině září. I tehdy devětadvacetiletý muž neunesl rozchod se svoji přítelkyní, která se před ním zamkla ve svém autě a dokonce vytáhl i zbraň. Podle mosteckých strážníků musí jejich hlídky řešit o poznání více incidentů mezi partnery, než obvykle. „V posledních 14 dnech jsme evidovali 22 případů napadení. Nejčastěji to bylo domácí násilí,“ upřesnil Hrvol.

Podle psychologů je příčinou to, že si lidé nemají své osobní problémy, jak se říká, kde vybít. „Dříve, když nebyla tato nutná omezení, tak lidé netrávili tolik času spolu. Měli více možností, kudy ventilovat případné napětí a nebyli možná tolik tlačeni řešit své partnerské nebo rodinné spory,“ vysvětlila psycholožka Jana Doubravová.

Celorepublikové policejní statistiky ale nakonec překvapivě mluví jinak. „Policie ČR eviduje oproti loňskému roku pokles tohoto jednání o přibližně 30 případů,“ doplnila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Nejvíce domácích násilníků je prý v Praze a Jihomoravském kraji.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama