reklama

Domácí násilí na vzestupu? Nejvíce případů je v Praze a Jihomoravském kraji

  • Téma: Krimi
  • Kateřina Sejková
  • Pavlína Janečková
  • 21. prosince 2020 17:13

Muž v Mostě nejspíš neunesl rozchod a svoji přítelkyni začal fyzicky napadat přímo na parkovišti. Žena se ze strachu před ním dokonce zavřela v autě a zavolala strážníky. Podobných případů násilí mezi partnery řeší strážníci v posledních týdnech čím dál tím víc a podle psychologů to není náhodou.

reklama

„Dobrý den, my bychom potřebovaly pomoct. Jsme tady v autě, zavřený a tady pán, moji kamarádky bejvalej, se tady snaží vniknout násilím. Rozbíjí auto,“ zní na záznamu linky mostecké městské policie. Situace se prý zhoršovala každou minutou. Ženy se začaly bát o svůj život a prosily strážníky, aby k nim dorazili co nejdříve.

Situace se paradoxně vyhrotila ve chvíli, kdy hlídka dorazila na místo. Napadená žena si totiž myslela, že už je v bezpečí a rozhodla se vylézt z auta. Toho ale její bývalý partner využil, rozběhl se proti ní a snažil se ji napadnout. „Muž na výzvy nereagoval, proto byly použity donucovací prostředky a útočník byl sveden k zemi,“ upřesnil ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Podobný případ přitom řešili už v polovině září. I tehdy devětadvacetiletý muž neunesl rozchod se svoji přítelkyní, která se před ním zamkla ve svém autě a dokonce vytáhl i zbraň. Podle mosteckých strážníků musí jejich hlídky řešit o poznání více incidentů mezi partnery, než obvykle. „V posledních 14 dnech jsme evidovali 22 případů napadení. Nejčastěji to bylo domácí násilí,“ upřesnil Hrvol.

Podle psychologů je příčinou to, že si lidé nemají své osobní problémy, jak se říká, kde vybít. „Dříve, když nebyla tato nutná omezení, tak lidé netrávili tolik času spolu. Měli více možností, kudy ventilovat případné napětí a nebyli možná tolik tlačeni řešit své partnerské nebo rodinné spory,“ vysvětlila psycholožka Jana Doubravová.

Celorepublikové policejní statistiky ale nakonec překvapivě mluví jinak. „Policie ČR eviduje oproti loňskému roku pokles tohoto jednání o přibližně 30 případů,“ doplnila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. Nejvíce domácích násilníků je prý v Praze a Jihomoravském kraji.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama