My Češi jsme vyhlášení zlatavým mokem s bílou pěnou. Milujeme ho natolik, že už nám nestačí ho jenom pít, rovnou se v něm i koupeme. A aby toho nebylo málo, pro každou příležitost si umíme uvařit jiný. Dělají to tak třeba v Teplicích, kde dobře vědí, jak potěšit národ gurmánů a požitkářů.
Pivo, to je, oč tu běží. Ve Wellness Hotelu Pivovar Monopol ovšem vědí, že ke štěstí člověk potřebuje o fous víc než jen plný půllitr. Vyznavači starých dob se budou tetelit ve zdejší restauraci, ve které jako by se zastavil čas. A to v dobách, kdy místní sál zažíval zlatou éru, kterou nepřekonala ani moderní rekonstrukce. „Tato budova pochází z první republiky, dříve tady bývalo varieté, kabaret a my jsme se snažili co možná nejvíc zachovat to, co naši předci a předchůdci tady vytvořili,“ říká Jiří Schönbauer, majitel Wellness Hotelu Monopol Teplice.
Teplice, tady je pivo doma
Kabaret už tady lidi nepobaví. Zato jídelní lístek hraje bohatou nabídkou, ze které se vaše chuťové pohárky roztančí radostí. „Pivovarská restaurace je zaměřená hlavně na českou klasiku s prvky moderní gastronomie. Kdybych měl říct svoje tipy, tak za pivovarskou restauraci rozhodně hovězí tatarák z předkrmů a z hlavních chodů je to svíčková na smetaně a kachní stehno,“ láká k návštěvě Filip Jarolímek, provozní restaurace před kamerou pořadu Prima Česko.
Pivo si tady sami vaří. Místní sládková, která je v pivovaru od jeho samého začátku, připravuje 4 druhy i speciály. „Je to dvanáctka světlý ležák, jedenáctka polotmavá Karlík, jedenáctka ochucená višeň, to je polotmavé pivo ochucené přírodní višňovou šťávou, a čtrnáctka svrchně kvašený ale. Plus máme piva sezonní,“ uvádí Martina Valterová.
ČTĚTE TAKÉ: Na probádání čekal tajuplný rondel ve Vinoři sedm tisíc let: Nikdo netuší, k čemu sloužil
Zdejší piva, za která už pivovar získal několik ocenění, jsou prý vyhlášená natolik, že na ně chodí i přespolní. „Nejoblíbenější je dvanáctka světlý ležák, ale v těsném závěsu se drží jedenáctka polotmavá, Karlík,“ dodává sládková.
Mimochodem totéž se dá říct o zdejších dezertech. „Nejoblíbenější je náš větrník, který je dokonce i regionální potravinou, tuším z roku 2016. Je vyhlášený. Hodně k nám jezdí hosté i z dálky a říkají nám: ‚Jedeme na ten váš větrník',“ říká s úsměvem majitelka Gabriela Schönbauerová.
Pivo — zevnitř i zvenku
Mladší sestrou Pivovarské restaurace je pak restaurace Garden. Tady se lidé kromě jídla s oblibou věnují veselí — nejen tomu svatebnímu, ale také se sem třeba jezdí vzdělávat. A protože jsme v Teplicích, samozřejmostí je wellness. A i tady hraje důležitou roli pivo. Naložit se tu dá třeba do chmelové koupele s čerstvými pivovarskými kvasnicemi.
Její receptura je opět dílem místní sládkové: „Chmel má uklidňující a omlazující účinek. Kvasnice jsou zdravé samy o sobě. Je v tom spousta vitamínů. B12 a účinky poznají hned lidé, když vylezou z vany, že mají krásně hebkou pleť.“
Pokud vás v lázni přepadne žízeň, můžete si přímo z vany načepovat místní pivo. Ať už si ho užíváte vnitřně, nebo raději zvenčí, máte o jeden důvod víc, proč zavítat do Teplic.