Pokud nezaberou plánovaná opatření, která se ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlásit v pátek, zbývá už jen lock down, tedy vypnutí celé ekonomiky, uvedl na dotaz CNN Prima NEWS po jednání zdravotního výboru ve Sněmovně ministr Roman Prymula (za ANO). V pátek by měl Prymula představit další opatření s výhledem na měsíc.
„Pokud nezaberou opatření, která chystáme na pátek, je jedinou cestou tzv. lock down. A to by si, myslím, měl každý uvědomit. Přece nechceme, abychom byli všichni doma a nesměli vycházet,“ uvedl ve středu odpoledne ministr zdravotnictví Roman Prymula na dotaz, jak občany přesvědčit, aby nařízení respektovali.
Jak moc velké je riziko, že taková situace nastane, nedokázal úplně říct. Vše se podle něj bude odvíjet od růstu reprodukčního čísla a počtu nakažených.
„Doufám, že to nehrozí. Situaci je jiná než na jaře, ale pokud by to nebylo dodržováno, riziko tu jistě je. Řada opatření, která budou vyhlášena v pátek, je ale koncipována tak, že je nelze nedodržovat. Když akce nebude, nejde na ní prostě přijít,“ pokračoval Prymula.
Dušek: Epidemie jde velmi rychle, hrozí limit kapacity
Ministrova slova čísly ve středu odpoledne na výboru pro zdravotnictví doplnil profesor Ladislav Dušek. Epidemie se podle něj vyvíjí moc rychle.
„Nejvíce optimistická křivka ukazuje, že v polovině října bude 400 až 500 pacientů v těžkém stavu v danou chvíli. Celkem bude v nemocnicích 2 000 pacientů. Už teď víme, že to bude ale více. Kdyby se stal zázrak a rychlost epidemie se zbrzdila, což se ale nechystá, tak budeme muset zvládnout péči v jednu chvíli o více než 2 500 pacientů a budeme směřovat ke konci října k 1 000 těžkých případů,“ uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek
„Epidemie jde populací velmi rychle, musí se zbrzdit vývoj. Hrozí nám limit kapacity systémů,“ dodal Dušek.
Počty rychle stoupají
Hospitalizovaných v poslední době rychle přibývá. Podle údajů ministerstva k pondělku vzrostl počet lidí s COVID-19 v nemocnicích za týden o dvě třetiny na 1 387. Ještě výrazněji narostlo množství hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu, a to o tři čtvrtiny na 326.
Podle Prymuly i Duška se můžeme do konce října dostat klidně na čísla pěti až šesti tisíc hospitalizovaných v jednu chvíli. Oba také přiznávají, že počty lidí v nemocnicích rostou rychleji než počty propuštěných.