CNN Prima News koronavirová opatření

koronavirová opatření

Výpis příspěvků ke štítku „koronavirová opatření“

Flegr: Nakažených covidem bude brzy spousta. Katastrofa ale nenastane, shodují se experti

Počty nakažených koronavirem budou na podzim velikánské, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Dodal ovšem, že není třeba se obávat přeplněných nemocnic. Společnost si prý vybudovala dostatečnou imunitu. S tím souhlasil také imunolog Jiří Šinkora, podle kterého není třeba zavádět žádná protiepidemická opatření. Imunolog Karel Drbal nedoporučuje ani plošné očkování.

Naházejte politiky do řeky, vypalte Senát, vybízel kvůli pandemickému zákonu. Dostal 5,5 roku

Tomáš Čermák si odpyká 5,5 roku vězení za to, že vyzýval lidi, aby i za použití násilí zabránili přijetí novely pandemického zákona. Souhrnný trest za podporu a propagaci terorismu mu ve středu pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze. Čermák se tak stal vůbec prvním člověkem v Česku odsouzeným za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. K odvolacímu zasedání přišla muže podpořit asi stovka lidí, kteří zaplnili největší jednací síň a s rozhodnutím soudců vyjadřovali hlasitý nesouhlas pískotem a voláním „hanba“.

Krácení platů? Pro policii to může být devastační, varují odbory. Chtějí jednat s Rakušanem

Platy ve státní sféře mohou v příštím roce klesnout plošně o pět procent, což je víc, než původně předpokládal vládou představený úsporný balíček. K němu se totiž přidaly i další plošné škrty, jež naplánovalo ministerstvo financí. Nespokojené jsou kvůli tomu například policejní odbory, podle nichž by mohla být ohrožena akceschopnost strážců zákona. Problém chtějí řešit s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Otec nemohl kvůli pandemii k porodu, soud mu nyní dal šanci na odškodné. Na účast měl právo

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast je součástí práva na rodinný život, zdůraznila justice v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem pro rodinu, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Izolace kvůli covidu už nebude povinná. I dál ji ale bude možné nařídit individuálně

Sedmidenní izolace po pozitivním testu na COVID-19 nebude povinná od čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší. Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1 300 lidí, od konce února jich ubývá.

Jak to bylo s covidem? Nové vyšetřování amerického Senátu ukazuje na příčiny pandemie

Stál za pandemií covidu přenos viru ze zvířete na člověka, nebo šlo o nechtěný únik z laboratoře v čínském Wu-chanu? Teoriemi, jak se koronavirus dostal do světa, se ve svém vyšetřování zaobírali američtí senátoři z Republikánské strany. Z jejich šetření vyplývá, že zákonodárci se kloní ke druhé variantě, tedy nehodě v laboratoři. Prezident Joe Biden již v březnu podepsal zákon, který má veřejnosti zpřístupnit veškeré zpravodajské publikace ohledně původu onemocnění COVID-19.

Svět je na pozoru kvůli cestujícím z Číny. Testujme je na covid, vyzvala Francie zbytek EU

Austrálie či Kanada se během víkendu přidaly na rozšiřující se seznam zemí, které budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Německo uvedlo, že situaci sleduje a vyčkává. Francie, která již opatření zavedla, naopak vyzvala další evropské země, aby se k ní připojily, uvedla agentura Reuters.

Návrat roušek do MHD? Epidemie tomu nahrává, je to ale věc ministerstva, říká Prymula

Současné období epidemie respiračních onemocnění nahrává opětovnému zavedení povinnosti nosit roušku v městské hromadné dopravě, domnívá se epidemiolog Roman Prymula. Jedná se však prý o politické rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, ke kterému nejspíše nedojde. O potřebě ochrany dýchacích cest v budovách zdravotnických zařízení není podle odborníka pochyb.

Krčméry v posledním rozhovoru: Svět nám rozdělení ČSFR závidí. Po covidu buďme pozorní

S pandemií koronaviru jsme se poučili, ale i nadále musíme být na pozoru. Tak se k nemoci, která poslední roky až neuvěřitelným způsobem ovlivnila život ve světě, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyjádřil slovenský infektolog Vladimír Krčméry. Uznávaný odborník na tropické nemoci zároveň vyprávěl i o tom, jaké to je se starat o migranty na domácí půdě. Popsal také své pocity z doby, kdy se objevil na seznamu střelce ze Zámecké ulice a glosoval rovněž blížící se 30leté výročí rozdělení Československa.

Nečekaně zemřel slovenský infektolog Vladimír Krčméry. Byl tváří boje s koronavirem

Ve věku 62 let zemřel slovenský infektolog Vladimír Krčméry. Informovala o tom slovenská média v čele s webem Noviny.sk. Podle nich se mu měl stát osudným oboustranný zápal plic. Krčméry patřil mezi nejvýznamnější odborníky na epidemiologii a tropickou medicínu na Slovensku. Byl prvním očkovaným proti koronaviru v zemi, přičemž se stal jednou z hlavních tváří slovenského boje s pandemií.

Ticho po pěšině. Číňané se bouří proti drastickému lockdownu, prezident je ignoruje

Čínský boj proti koronaviru je jasně nalajnovaný. Politikou Pekingu je naprosto nulová tolerance onemocnění COVID-19, což s sebou nese až extrémní restriktivní opatření, proti nimž ta nedávná evropská působí velmi krotce. Tato strategie čínského komunistického vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem se však neukazuje jako zcela účinná. Nárusty počtu nakažených koronavirem, ale kvůli opatřením zásadně roste i nespokojenost lidí. Ti se už nebojí protestovat proti čínské vládě v ulicích. Čínský prezident situaci nekomentuje.