reklama

Mounajjed se opřel do Šmuclera. Prohlašuje se chirurgem, přitom je to jen zubař

Když už stomatologická komora nechce pomoci, ať alespoň naši snahu nedestruuje, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové stomatolog a koordinátor iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. Podle něj mají stomatologové všechny kompetence, aby mohli testovat lidi na koronavirus. Ohradil se tak proti prezidentovi České stomatologické komory Romanu Šmucelrovi, který má přesně opačný názor.

reklama

„Předseda Šmucler se deklaruje velkým chirurgem, co se brodí krví a který rozumí onkologii nebo plastice. Přitom je opravdu jen praktický zubní lékař. V každé společnosti by měl být vzor, který dělá kritéria všem. A ten vzor poté napíše, že zubaři nemohou lidem vzít stěr? Já to považuji za ostudné vyjádření,“ řekl pro CNN Prima NEWS Mounajjed.

Šmucler ale například habilitoval  na 1. LF UK v Praze v oboru stomatologie prací na téma Terapeutické využití laserů v orofaciální onkologii. Pracoval také v Institutu onkologie a rehabilitace na Pleši. Dále se věnuje výzkumu v oblasti zubních implantátů, dentoalveolární chirurgii a jedním z jeho zaměření je stomatochirurgie. „Co já vím, Šmucler má také jen odbornost 014 a má tedy jen oprávnění praktického zubaře,“ kritizoval prezidenta Mounajjed. Moderátorka Pavlína Wolfová ale hosta zastavila s tím, že Šmucler nemůže bezprostředně reagovat.

Slova od komory beru jako výsměch

Mounajjed v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reagoval zejména na nedělní prohlášení stomatologické komory, které předkládá důvody, proč by zubaři neměli pomoci testovat lidi na koronavirus. „Podle zákona platí, že výkonem povolání zubního lékaře se rozumí péče o zuby, ústa, čelisti a související tkáně. Pouze takovou péči může poskytovatel zdravotních služeb v oboru zubní lékařství poskytovat. VZP ČR zjevně předpokládá, že antigenní testování na SARS CoV-2 do této definice spadá, protože jinak by se jednalo o neoprávněně poskytované zdravotní služby, které nelze z veřejného zdravotního pojištění uhradit,“ píše se ve zprávě právníka stomatologické komory Jiřího Slavíka.

Mounajjed ale nesouhlasí. Je názoru, že právě zubaři dokáží bezpečně stěr při testování provést. „Zubní lékař dělá biopsie, doluje osmičky, dělá kostní štěpy. Já velmi běžně sahám lidem do nosů. Slova od komory beru jako výsměch,“ prohlásil stomatolog dodal, že stěry například dělají zdravotní sestry v odběrových stanech, vojáci nebo zaměstnanci domů pro seniory.

Šmucler už prý dříve Mounajjedovi oznámil, že s jeho iniciativou Lékaři pomáhají Česku nebude spolupracovat. „Říkal, že je to zbytečné a mezi zubaři není zájem,“ nastínil Mounajjed.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama