reklama

Mounajjed se opřel do Šmuclera. Prohlašuje se chirurgem, přitom je to jen zubař

Když už stomatologická komora nechce pomoci, ať alespoň naši snahu nedestruuje, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové stomatolog a koordinátor iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed. Podle něj mají stomatologové všechny kompetence, aby mohli testovat lidi na koronavirus. Ohradil se tak proti prezidentovi České stomatologické komory Romanu Šmucelrovi, který má přesně opačný názor.

reklama

„Předseda Šmucler se deklaruje velkým chirurgem, co se brodí krví a který rozumí onkologii nebo plastice. Přitom je opravdu jen praktický zubní lékař. V každé společnosti by měl být vzor, který dělá kritéria všem. A ten vzor poté napíše, že zubaři nemohou lidem vzít stěr? Já to považuji za ostudné vyjádření,“ řekl pro CNN Prima NEWS Mounajjed.

Šmucler ale například habilitoval  na 1. LF UK v Praze v oboru stomatologie prací na téma Terapeutické využití laserů v orofaciální onkologii. Pracoval také v Institutu onkologie a rehabilitace na Pleši. Dále se věnuje výzkumu v oblasti zubních implantátů, dentoalveolární chirurgii a jedním z jeho zaměření je stomatochirurgie. „Co já vím, Šmucler má také jen odbornost 014 a má tedy jen oprávnění praktického zubaře,“ kritizoval prezidenta Mounajjed. Moderátorka Pavlína Wolfová ale hosta zastavila s tím, že Šmucler nemůže bezprostředně reagovat.

Slova od komory beru jako výsměch

Mounajjed v pořadu 360° Pavlíny Wolfové reagoval zejména na nedělní prohlášení stomatologické komory, které předkládá důvody, proč by zubaři neměli pomoci testovat lidi na koronavirus. „Podle zákona platí, že výkonem povolání zubního lékaře se rozumí péče o zuby, ústa, čelisti a související tkáně. Pouze takovou péči může poskytovatel zdravotních služeb v oboru zubní lékařství poskytovat. VZP ČR zjevně předpokládá, že antigenní testování na SARS CoV-2 do této definice spadá, protože jinak by se jednalo o neoprávněně poskytované zdravotní služby, které nelze z veřejného zdravotního pojištění uhradit,“ píše se ve zprávě právníka stomatologické komory Jiřího Slavíka.

Mounajjed ale nesouhlasí. Je názoru, že právě zubaři dokáží bezpečně stěr při testování provést. „Zubní lékař dělá biopsie, doluje osmičky, dělá kostní štěpy. Já velmi běžně sahám lidem do nosů. Slova od komory beru jako výsměch,“ prohlásil stomatolog dodal, že stěry například dělají zdravotní sestry v odběrových stanech, vojáci nebo zaměstnanci domů pro seniory.

Šmucler už prý dříve Mounajjedovi oznámil, že s jeho iniciativou Lékaři pomáhají Česku nebude spolupracovat. „Říkal, že je to zbytečné a mezi zubaři není zájem,“ nastínil Mounajjed.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama