Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek vyzval firmy, aby svým zaměstnancům kvůli situaci ohledně pandemie koronaviru nařídily práci z domova. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler pro CNN Prima NEWS ironicky sdělil, že se to „dobře radí s home office samoživitelce v dluzích“. Lékař zároveň pro redakci uvedl, že již nyní je v Česko v přísném lockdownu a zdravotnictví situaci zvládá.
Ministr zdravotnictví během páteční tiskové konference apeloval na firmy, aby své zaměstnance nechaly pracovat z domova. „Nemohu home office nikomu nařídit, mohu jen apelovat na toto řešení, které může významně snížit mobilitu lidí a šíření epidemie v populaci,“ řekl Blatný.
Varování pro nemocnice? Klesají počty nakažených, ale přibývá hospitalizovaných
Za dnešek zatím přibylo 5843 případů koronaviru, zhruba o 750 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek a asi o 900 méně než v pátek před týdnem do večera. Počet zemřelých stoupl oproti ranním údajům ministerstva zdravotnictví o 154 na celkových 4484, na dnešek zatím připadá 75 úmrtí. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 8276 pacientů, o 40 víc než ve středu.
Prezident České stomatologické komory k otázce práce z domova řekl, že se ptal několika protagonistů, zda by souhlasili s tím, že by byli doma a pobírali 60 % platu, přičemž prý ani jeden nesouhlasil. „Dobře se to radí s home office samoživitelce v dluzích, že se má obětovat,“ dodal ironicky Šmucler.
Samotná situace ohledně pandemie probíhá podle lékaře dle očekávání. „Čísla jsou podle předpokladů, zdravotnictví zvládá a není důvod k panice,“ sdělil Šmucler CNN Prima NEWS k aktuálním počtům nově nakažených. Je totiž dle jeho slov potřeba si uvědomit, že je podzim, který s sebou nese teploty, tudíž „je normální, že jsou lidé nemocní“.
Šmucler pak na otázku, zda je potřeba přistoupit k lockdownu, uvedl, že již nyní platí v Česku přísný lockdown. „Lidé, které živí stát, horují pro vypnutí ekonomiky, ale peníze docházejí i státu a epidemie zjevně asi kulminovala,“ řekl Šmucler redakci.
Lékař zároveň nechce odhadovat, kdy se počty nakažených začnou snižovat, ale poukázal na některé predikce Ministerstva zdravotnictví či i odjinud. „Já nic nikdy neodhadoval, ale ministerstvo mluví o kulminaci a postupném poklesu. V USA jsou asi o týden či dva pesimističtější, co se týká České republiky,“ sdělil Šmucler pro CNN Prima NEWS a dodal, že americké predikce vidí velmi problematicky například budoucnost Německa. „Měli bychom být rychleji z problému, než okolní země,“ zakončil prezident České stomatologické komory.
Flegr: Je třeba zavést drakonické pokuty a osobní lockdown
Flegr: Jsem pro osobní lockdown a drakonické pokuty. Jinak můžeme na Vánoce zapomenout
Za rekordní počty nakažených v posledních dnech může podle evolučního biologa Jaroslava Flegra špatná kázeň lidí. Řešení vidí v zavedení drakonických pokut, pokud by někdo vládní nařízení porušoval. Podle Flegra by se lidé neměli navštěvovat a měli by dbát na nošení roušek i v práci.
Opačný názor má evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Ten CNN Prima NEWS v rozhovoru řekl, že za aktuálními vysokými počty nakažených, kdy například za středu přibyl rekordní přírůstek 15 727 infikovaných osob, je především špatná kázeň lidí. Opatření podle něj nedodržují zejména na pracovištích a ani neomezili kontakty ve volném čase.
Problematická je podle něj také veřejná doprava. „Zařadili méně spojů a méně vagónů, takže se lidi zahustili v autobusech a vlacích. Víc lidí se pak může nakazit v MHD, když jsou omezené kapacity spojů,“ řekl Flegr redakci.
Velkou vzpruhou by dle slov evolučního biologa bylo, pokud by lidé začali opatření dodržovat a zůstali by po práci doma a s nikým se nesetkávali. To však podle něj nepůjde bez „radikálního řezu“. „Musí přijít tvrdý osobní lockdown na veškeré mimopracovní aktivity a jeho přísné vymáhání. A podobně tvrdé vymáhání dodržování opatření na pracovištích, včetně zavedení práce z domova. Nemusí být nijak zvlášť časté sofistikované kontroly, stačí, když budou dostatečně drakonické pokuty a lidé si rozmyslí, co budou dělat,“ řekl Flegr pro CNN Prima NEWS s dodatkem, že takto to dnes funguje i v jiných evropských zemích.