Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané pouze na konkrétní místo. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. Roušky budou povinné i pro lidi stojící na baru. Opoziční poslanci ale s vládním postupem nesouhlasí a ministr vnitra Jan Hamáček se obává, že v Česku nastane podobná situace jako v Izraeli či Itálii.
Vojtěch uvedl, že většina nakažených koronavirem je nyní na rozdíl od jarních měsíců ve věku 20 až 29 let. Mohou to být podle ministra lidé, kteří se nakazili právě na klubových akcích a mohou být zdrojem šíření nákazy i mezi rizikovými skupinami. „Vycházíme z rakouského modelu. Právě tyto akce v různých klubech jsou zdrojem šíření nákazy,“ uvedl Vojtěch.
Cílem je podle ministra zastavit aktuální nárůst počtu lidí s pozitivními testy na nemoc COVID-19, který je vyšší než na jaře. „Nárůsty budou pokračovat i v následujícím období, čísla budou podobná současným nárůstům. Děláme určité modelace vývoje, slibujeme si zaváděním opatření stabilizaci situace,“ ujišťoval Vojtěch poslance.
Česko jako černá ovce Evropy
S avizovaným vládním postupem, ani s tím minulým, ale nesouhlasí někteří opoziční politici. „Jak je možné, že se z nás stala černá ovce Evropy? Bohužel už dohady kolem tempa rozvolnění vyvolávaly rozpaky,“ konstatoval předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Negativní reakci vyslovila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Koupili jsme si draze čas, ale ten byl prošustrován a promarněn.“ Na špatné vládní jednání si stěžovali i zástupci Pirátů. „Vláda situaci podcenila, nerespektuje podnětné připomínky opozice,“ zlobil se šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.
Opatření neznamenají „buzeraci“
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká ve vládě další debatu o svolání Ústředního krizového štábu, což premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá. „Svolání štábu neznamená vyhlášení stavu nouze,“ zdůraznil před poslanci Hamáček. „Jsem přesvědčen, že obecně platí, že pokud máme osvědčené mechanismy, měli bychom je používat,“ uvedl.
Hamáček také řekl, že je nutné znovu přesvědčit obyvatele o tom, že nemoc COVID-19 může mít vážné dopady a nynější opatření proti šíření koronaviru nejsou „buzerace“. Patří k nim nošení roušek v některých veřejných prostorách a opatření by podle ministra měla přinést efekt zhruba za dva týdny. Hamáček se dále obává, že pokud by se nepodařilo křivku nárůstu počtu nakažených zploštit, Česko by se mohlo dostat do podobné situace, v jaké byla na jaře Itálie nebo v jaké je v současnosti Izrael. „Zastavovat ekonomiku a zavírat školy nechceme,“ zdůraznil Hamáček.