Odposlechy a nepodmíněné tresty za týrání zvířat: Co všechno umožní novela trestního zákoníku?

„Nic jsem neviděl, akorát jsem slyšel ránu. Otočím ke dveřím a vidím – Nellina tam leží. Měla krev u pusy. Stál jsem tam a povídám – Nellinko, slyšíš mě? Zachrčela…“ Tak popisoval Stanislav Ševčík poslední chvíle své psí společnice, o níž ho připravil soused Libor Okál. Ten si letos v únoru vyslechl nepravomocný rozsudek, který zahrnoval třicetitisícovou pokutu a podmíněný trest v délce dvaceti měsíců. Takový případ by se ale už opakovat neměl, novela trestního zákoníku totiž umožňuje uložit nepodmíněný trest i tzv. prvopachatelům.

„Nic jsem neviděl, akorát jsem slyšel ránu. Otočím ke dveřím a vidím – Nellina tam leží. Měla krev u pusy. Stál jsem tam a povídám – Nellinko, slyšíš mě? Zachrčela…“ Tak popisoval Stanislav Ševčík poslední chvíle své psí společnice, o níž ho připravil soused Libor Okál. Ten si letos v únoru vyslechl nepravomocný rozsudek, který zahrnoval třicetitisícovou pokutu a podmíněný trest v délce dvaceti měsíců. Takový případ by se ale už opakovat neměl, novela trestního zákoníku totiž umožňuje uložit nepodmíněný trest i tzv. prvopachatelům.

„Trvalo minimálně třiatřicet minut, než fenka v bolestech zemřela. Podmíněný trest není výchovný, proto jsme navrhovali uložení trestu nepodmíněného,“ řekl u soudu advokát Robert Plicka, který zastupoval majitele fenky. Ten se bohužel vynesení rozsudku nedožil.

Podle organizace Hlas zvířat, která novelu trestního zákoníku prosazovala, soudce během přelíčení výslovně uvedl, že by rád uložil nepodmíněný trest. Jenže s ohledem na skutečnost, že týrání zvířat nemá sazbu vyšší než 5 let (v tomto případě byla sazba dokonce pouze šest měsíců až 3 léta), nemohl uložit nic jiného než podmínku. Právě to má novela, kterou v úterý schválili poslanci, změnit.

Historický den

Nejen nepodmíněné tresty prvopachatelům, ale také možnost nařízení odposlechů, snazší získání povolení k domovní prohlídce nebo zákaz držení a chovu zvířat až na deset let – to všechno se stává funkčním nástrojem v boji proti tyranům i množitelům. Právě množírny totiž novela nejen definuje, ale také postihuje. „Dnes je historický den nejen pro zvířata, ale i pro společnost jako celek.,“ řekl po hlasování v Poslanecké sněmovně autor novely trestního zákoníku a advokát Robert Plicka. „Díky naší novele ČR již brzy nebude označována za množírnu Evropy. Cítíme obrovskou radost a zadostiučinění všemu, co jsme této novelizaci věnovali a úctu a díky ke všem poslancům a senátorům, kteří novelu podpořili a dali tak jasně vzkaz všem tyranům zvířat, že týrání zvířat se v České republice již nebude vyplácet.“

Robert Plicka, TOP 09, Hlas zvířat, ale i organizace Home 4 Pets a AniDef – útulek Žim strávily tisíce hodin nejen prací na novele, ale také diskuzemi, konferencemi a sbíráním podpisů lidí, kteří se k požadavku zvýšení trestů za týrání zvířat připojili. Petici s necelými 37 tisíci podpisy pak na konci února převzala předsedkyně petičního výboru Helena Válková (ANO), která na místě slíbila, že novelu podpoří. „Jsme nesmírně rádi, že naše dvouleté snahy o prosazení v praxi tak potřebné novely trestního zákoníku, konečně přineslo kýžený efekt. Od roku 2013 se téměř denně zdarma zabýváme případy týrání zvířat a množíren a téměř ve všech případech jsme narazili na nedostatečnou legislativu, která tyranům zvířat nahrávala,“ uvedla předsedkyně organizace Hlas zvířat Tereza Plicka.

Cesta samotné novely trestního zákoníku byla nejen zdlouhavá, ale také „kostrbatá“. Během prosincového hlasování poslanci návrh notně zeštíhlili, neprošlo ani zvýšení trestních sazeb, ani postihování množitelů. Senát však neúplnou novelu vrátil zpět do Sněmovny s tím, že dávají poslancům „druhou šanci na nápravu“. Ta byla maximálně využita, když se v úterním hlasování postavilo za vyšší tresty tyranům 133 poslanců.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajinci sbírají těla mrtvých ruských vojáků. Doufají, že je vymění za zajatce
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci sbírají těla mrtvých ruských vojáků. Doufají, že je vymění za zajatce

Invaze na Ukrajinu trvá už tři měsíce. Rusové dál postupují na Donbasu, tentokrát obsadili město Svitlodarsk. Zajaté obránce Azovstalu čeká pravděpodobně soud v režii proruských separatistů. Podle vůdce Doněcké lidové republiky Denise Pušilina se tak stane za přítomnosti západních pozorovatelů. Mariupolský úředník uvedl, že se pod troskami obytného domu našlo asi 200 mrtvých. Ukrajinci sbírají těla mrtvých ruských vojáků. Doufají, že je vymění za zajatce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:29

Válka na Ukrajině může eskalovat jen jadernými zbraněmi, řekl komentátor v pořadu 360°

22:59

Zelenskyj poděkoval za pomoc premiérovi Kanady

22:30

Lipavský: Sdílíme stejné hodnoty založené na demokracii, svobodě a míru

22:06

Populaci rozdělují obavy o dostatek míst na základních školách kvůli ukrajinským uprchlíkům

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Exkluzivní průzkum: Většina Čechů má kvůli Ukrajincům strach o místa ve školkách

Populaci rozdělují obavy o dostatek míst na základních školách kvůli ukrajinským uprchlíkům. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu pro CNN Prima NEWS od společnosti STEM/MARK. Lidé mají strach i z vyčerpání kapacit v mateřských školách. Ministr školství ale uklidňuje – míst je pro české děti dostatek, protože do prvních tříd už proběhl jejich zápis. Ukrajinské žáky teprve čeká.

Musíme porazit Putina, řekl kontroverzní miliardář Soros. Promluvil i o třetí světové válce

Ruská invaze na Ukrajinu může znamenat začátek třetí světové války. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to v úterý řekl americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros. Nejlepším způsobem, jak zachovat svobodnou civilizaci, je podle něj porazit ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom agentura Reuters.

Blümel po tvrdém střetu? Chodil po kabině a říkal, že nenakoupil na Vánoce, prozradil Klíma

Po zápasu s Norskem leckdo pochyboval, jestli Matěj Blümel vůbec do zápasu s USA nastoupí. Nakonec 21letý útočník tento zápas rozhodl, když dal jediný gól utkání. Zdá se tedy, že ostrý náraz, který Blümelovi uštědřil stokilový Nor Andreas Martinsen, nemá trvalejší následky. Bývalý hokejista a vítěz Stanley Cupu Petr Klíma však ve vysílání CNN Prima NEWS prozradil, že krátce po zápase Blümel nebyl zrovna ve své kůži.

Nájem, energie i půjčky. Prudce roste počet lidí, kteří nezvládají pokrýt běžné výdaje

Počet lidí, kteří nezvládají platit své běžné výdaje, od loňského podzimu prudce roste. Podíl problémových domácností se zvedl o dvaačtyřicet procent. Potíže mají lidé se splácením nájmů, účtů za energie, hypoték a půjček. Ukazují to nejnovější data společnosti PAKRY-SRČ a Českého rozhlasu. Pokud by takové tempo růstu domácností v problémech pokračovalo, může znamenat předlužení či ztráty bydlení u vysokých desítek tisíc lidí, tvrdí autoři studie.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kolaps kvůli opravě Barrandovského mostu se nekoná. Jezdí se naopak plynuleji

Obávaná oprava nejvytíženější dopravní tepny v Česku probíhá už déle než týden, její vliv na průjezdnost Prahy je však zatím zanedbatelný. Černé scénáře děsící nejen motoristy se odkládají na neurčito, ze subjektivního pohledu řidiče denně využívajícího Barrandovský most se dokonce zdá, že místo je občas i méně vytížené než před zahájením prací.

Domácí zpravodajství

V Praze vznikne další stanové městečko pro uprchlíky. Tentokrát v Malešicích

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodli se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřib (Piráti). Informaci České televize (ČT) potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Jakub Veinlich. Městečko v Malešicích by mělo mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

Gazdík odvolal šéfku Cermatu. Jsem dlouhodobě nespokojený s jejím řízením, prohlásil

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, její pomalosti a neefektivitě hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Ministr to v úterý řekl novinářům. Podle Kleňhové nejsou některé publikované informace o fungování Cermatu pravdivé.