Po zkušenostech z první vlny koronavirové pandemie se domovy pro seniory raději spoléhají hlavně samy na sebe a nakupují ochranné pomůcky. Podle šéfa Asociace poskytovatelů sociálních služeb není totiž ani v současnosti jasné, jakým způsobem bude stát zásobovat sociální služby v případě další epidemie.
Když koncem března propukla epidemie v některých domovech pro seniory mezi personálem i klienty, běžné zásoby roušek, rukavic, respirátorů a dalších ochranných pomůcek došly během pár dnů a další dodávky byly v nedohlednu.
„Jako sociální odbor jsme ze státní zakázky bohužel nedostali žádné ochranné obleky, nemáme ani žádné respirátory FFP3,“ uvedl koncem března náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda (ČSSD). „Zásoby nejsou takové, aby uspokojily všechny zaměstnance a naše klienty,“ dodala tehdy Marcela Šveřepová, vedoucí provozního úseku Domova u fontány v Přelouči.
Ochranné pomůcky slibované státem často chyběly, nebo je sociální zařízení dostávala jen v omezené míře. Zajišťovat si je během koronavirové pandemie musela převážně sama.
Zásoby na dva měsíce
Našly se však i výjimky, které ochranné pomůcky dostaly pokaždé, když o ně měly nouzi. „Když jsme dopředu nahlásili počet nejrůznějších pomůcek, okamžitě jsme je dostali,“ tvrdí ředitelka Domu seniorů Michle Věra Barešová.
Podle průzkumu Asociace poskytovatelů sociálních služeb si domovy pro seniory v současné době vytvářejí zásoby na dva měsíce. „Máme pomůcky asi na šest týdnů a nakupujeme další,“ říká Zdeněk Libíček z Domova seniorů Prostějov.
Podle Magdaleny Vysloužilové, vedoucí zdravotní péče poskytovatele sociálních služeb Šternberk, ale ani v současnosti není jednoduché sehnat všechny potřebné ochranné pomůcky. „Na trhu se vyskytují jen některé. Například s ochrannými obleky máme problém. Minulý týden se nám podařilo uskutečnit nákup od privátního fondu hmotných rezerv,“ vypráví Vysloužilová.
Budou státní rezervy pro všechny?
Rada vlády pro zdravotní rizika přitom v týdnu uvedla, že ochranných pomůcek bude více než dost. „Máme na skladech například téměř 75 milionů roušek, 11,7 milionu respirátorů FFP2, 14, 5 milionu rukavic a tak dále,“ uvedl koncem července premiér Andrej Babiš. A stejné množství pomůcek bude podle premiéra kromě ministerstev i ve státních hmotných rezervách, které poslouží jako železná zásoba.
Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého ale stále není jasné, komu jsou rezervy určené. „Máme obavy, že nebudeme prioritou. Že se primárně přerozdělí mezi zdravotnická zařízení a až v momentě, když nastane nějaký problém, se pomůcky dostanou i k poskytovatelům sociálních služeb,“ vysvětlil Horecký.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr upozornil, že o uvolnění zásob SSHR by v případě příští pandemie rozhodovala vláda. „Respektive by určila garanta, který by následně rozhodoval o segmentech, do nichž by nouzové zásoby směrovaly,“ upřesnil. V úvahu by podle něj připadalo ministerstvo vnitra nebo zdravotnictví.