Bizarní stavby aneb čem všem se dá pohodlně bydlet
Snem mnoha lidí je mít vlastní dům. Někteří tuto touhu kombinují i s vysokou mírou originality a výsledkem je netradiční bydlení. Příkladem uveďme třeba kamenné sídlo v Portugalsku nebo ocelový dům v Texasu. Nejvíc si ale vyhrál architekt ve Varšavě. Vměstnal svůj dům do uličky o šířce jednoho metru. Více v reportáži pořadu Showtime.
Nacpal se tam za každou cenu. To by si mohli říct kolemjdoucí o majiteli Keret Housu, nejužšího domu světa v centru Varšavy. Dokáže si snad někdo z vás představit bydlet v domě, který má na šířku jeden metr? Polský architekt Jakub Szczesny ale ví, jak efektivně využít místo mezi dvěma činžáky. „Keret House byl vložen do prosvětleného prázdného místa. Myslím, že je to vzrušující,“ dodal architekt.
Nepřehlédnutelnou železnou dominantou, připomínající divokou zvěř, se pyšní už od roku 1974 místo poblíž města Lubbock v americkém Texasu. Na výrobu konstrukce bylo spotřebováno na 150 tun oceli a vznikl z toho dům o třech poschodích a rozloze 205 metrů čtverečních.
Jako u Flinstonů. Přesně takové bydlení připomíná dům v kamenech na severu Portugalska. Domek umístěný mezi čtyřmi balvany je ale momentálně neobydlený, a protože se stával útočištěm vandalů i zlodějů, dveře má z oceli a okna jsou neprůstřelná. Tahle nedobytná pevnost ale láká alespoň značnou část turistů.