Pokud jde o vnitřní prostory, pravidlo sociálního distancovaní o vzdálenosti šesti stop (1,83 metru) se v souvislosti s jedním z rizik šíření koronaviru míjí účinkem. Tvrdí to v nové studii, o které informovali web CNN experti z Massachusettského technologického institutu (MIT).
Ačkoliv udržování vzdálenosti šesti stop od sebe může zabránit šíření větších kapének slin nebo hlenu, které přenášejí koronaviry a jiné choroboplodné zárodky, tato vzdálenost už neuchrání člověka před malými vzdušnými částicemi viru zvanými aerosoly. Píše to inženýr MIT Martin Bazant s matematikem Johnem Bushem v úterní zprávě publikované ve Sborníku národní akademie věd.
Koronavirus je vzduchem přenášený virus, proto americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo, že přehnané spoléhání na čištění povrchů může vést lidi k zanedbání většího nebezpečí, kterým je dýchání kontaminovaného vzduchu.
Vzorec pro výpočet doby, za kterou bude člověk vystaven viru
Bazant a Bush vyvořili vzorec pro výpočet toho, jak rychle lze čekat, že bude člověk vystaven viru v různých uzavřených místnostech. Výpočet zohledňuje cirkulaci vzduchu, míru nahrazení potenciálně kontaminovaného vzduchu čistým a faktory při známých případech šíření – například během zkoušky sboru ve Skagit Valley, kde se nakazilo 53 lidí.
„Pro minimalizaci rizika infekce by se měl jedinec vyhnout prostorům, kde se koncentruje větší množství lidí. Osoba je také bezpečnější ve velkých místnostech s vysokou mírou ventilace,“ napsali odborníci. „Většímu riziku je také člověk vystaven tam, kde se lidé namáhají, zvyšují dechovou frekvenci a produkci patogenů, například cvičením, zpěvem nebo křikem,“ konstatovali s tím, že „roušky nošené jak infikovanými, tak náchylnými osobami sníží riziko infekce“.
Dvojice aplikovala své závěry na teoretickou učebnu navrženou tak, aby pojala devatenáct studentů a učitele, a vypočítali, jak rychle může být vzduch plně vyměněn otevřenými okny a odpovídajícím vzduchotechnickým systémem HVAC.
Riziko ve třídě či v domově seniorů
„Pro normální obsazení a bez masek je bezpečná doba po vstupu infikované osoby do třídy za přírodní ventilace 1,2 hodiny a za mechanické ventilace 7,2 hodiny,“ píší experti v textu pro případ dětí sedících v klidu. „Prodloužená doba fyzické aktivity, kolektivní řeči nebo zpěvu by časový limit zkrátila.“
Co se týká například newyorských domovů pro seniory, za stávajících podmínek, kdy je maximální obsazenost tří osob v místnosti o nejméně 80 čtverečních stop (zhruba 24 metrů čtverečních) na osobu, vědci vypočítali, že udržování šestistopového rozestupu chrání tyto osoby asi tři minuty. „Při stálém mechanickém větrání by mohli tři ubytovaní zůstat bezpečně v místnosti ne déle než 18 minut.“
Tento příklad podle odborníků z MIT samotných poskytuje vhled do devastujícího vlivu COVID-19 na seniory v sociálních zařízeních.