Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí. Nové sazby mýta ale znamenají citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, množstevní slevy by podle nich tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci.
Stát si od nových sazeb slibuje podstatné zvýšení příjmů z mýta. Oproti loňsku by měly vzrůst o 1,6 miliardy korun. Podle dopravců to povede k nevyhnutelnému zvýšení cen za dopravu. Sdružení dopravců Česmad Bohemia k tomu uvedlo, že firmy budou muset s klienty vyjednávat o nových cenách.
Jako příliš vysoké už dříve hodnotila zvýšení sazeb například Hospodářská komora ČR. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR mýto na dálnicích zdraží o 16 procent, na silnicích první třídy dokonce až o 36 procent. „Po ministerstvu dopravy jsme žádali, aby se mýtné sazby navyšovaly postupně, a ne skokově. Návrh ministerstvo bohužel nepřijalo,“ okomentoval nové sazby ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Podle něj v upravených sazbách chybí také zvýhodnění vozidel jezdících na zemní plyn, což je jediné široce dostupné alternativní palivo pro kamiony.
Úprava nových sazeb je podle svazu ve srovnání s jinými státy příliš komplikovaná. „Uvítali bychom podstatně jednodušší model,“ dodal Čížek. Nové mýtné ceníky budou ceny počítat podle několika kritérií, například emisní třídy vozidla, počtu náprav, hmotnosti auta, denní doby průjezdu a druhu použité komunikace.
Zvýšení ceny se dotkne i jízdy v noci
Dopravci ovšem vidí v nových sazbách i některá pozitiva. Jde například o mírné navýšení množstevních slev z mýtného, z kterého by měli profitovat jako častí uživatelé především domácí dopravci. Sdružení dopravců uvítalo také zrušení zvýšených pátečních sazeb, které nevedlo k regulaci dopravy, ale naopak komplikovalo dojezdy řidičů kamionů domů na víkendy. Mírně se naopak zvýší ceny za jízdy v noci.
„Budou-li po vládou schválené změně mýtných sazeb následovat avizované kroky na podporu tuzemských autodopravců, věřím, že celkově jejich pozice v mezinárodní soutěži nebude oslabena, ale spíše naopak,“ uvedl k úpravě generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Upozornil také na slib vlády, že se k systému stanovování sazeb za rok vrátí a případná problematická místa upraví. Svaz průmyslu a dopravy ČR vyzval například ke snížení spotřební daně z nafty.
Podle nového sazebníku platného od příštího roku by si měli dopravci mimo jiné připlatit například za hluk a znečištění. Stát chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.
Mýtný systém od letošního roku funguje na více než 2 400 kilometrech dálnic a silnic první třídy. Od loňského prosince provozuje nový satelitní systém společnost CzechToll.