reklama

Dostupnější Chorvatsko. Nový dálniční most usnadní cestu na jižní část Jadranu

Most Pelješac spojil druhý největší poloostrov na Jadranu se zbytkem Chorvatska. Díky novému spojení o délce 2 440 metrů už nebude nutné stát v kolonách na hranicích mezi Bosnou a Chorvatskem, při cestách na jih Dalmácie nebo do Černé Hory.

reklama

Chcete-li se dnes vydat autem do jedné z nejzajímavějších částí Chorvatska, tedy jižní Dalmácie a okolí Dubrovniku, musíte cestou po pobřeží projet přes přibližně desetikilometrový úsek Bosnou a Hercegovinou u bosenského města Neum. S tím samozřejmě souvisí nutnost vystát si kolony na hranicích, protože nejméně sourodá část bývalé Jugoslávie není součástí Schengenského prostoru. Všechny cestovní komplikace budou ale už zanedlouho minulostí.

Před pár dny byl totiž slavnostně propojen 2 440 metrů dlouhý most Pelješac, který spojil obec Komarna na pobřeží s vesnicí Brijesta na severu poloostrova Pelješac, který je obvyklým východiskem pro plavby na oblíbené ostrovy Korčula, Mljet a Vis.

Číňani za evropské peníze

O „obejití“ bosenského území uvažovali Chorvaté 30 let, tedy prakticky od doby, kdy získali nezávislost na bývalé Jugoslávii. Realitou se to však stalo až nyní, když se podařilo najít finanční model umožňující most postavit. Po vstupu do EU si země zajistila 357 milionů eur z fondů unie, což je 85 procent nákladů, zbytek jde z chorvatského státního rozpočtu. Celková suma na jeho výstavbu činí 420 milionů eur a když započítáme potřebnou infrastrukturu a dálniční přivaděče, překročí hranici půl miliardy. I tuto výstavbu částečně financuje EU.

Tendr na výstavbu mostu, dlouhého 2 404 metrů a tyčícího se 55 metrů nad vodní hladinou, vyhrála před třemi lety čínská státní stavební společnost China Road and Bridge Corporation (CRBC), která ho začala stavět 31. července 2018 s tím, že na výstavbu potřebuje 36 měsíců. I přes koronavirovou pandemii harmonogram téměř přesně na den dodržela.

Velkolepé dílo

Most navrhl Marjan Pipenbaher. Má 12 pilířů, 165 segmentů a při jeho konstrukci bylo použito 66 tisíc tun oceli a 70 tisíc kubických metrů betonu. Bosna proti jeho výstavbě opakovaně protestovala s tím, že most porušuje její právo na přístup k otevřenému moři. To Chorvaté odmítli s poukazem na fakt, že největší koridor pod mostem má šířku 285 metrů a výšku 33 metrů, což umožňuje, aby jej bez problému podplouvali i velké námořní lodě. Přístup do jediného námořního přístavu Bosny Neum tedy není nijak blokován.

Kdo se však těší na rychlou a bezproblémovou cestu na poloostrov Pelješac, který je po Istrii druhý největší na Jadranu, musí si počkat až do začátku příští turistické sezóny. Po slavnostním propojení mostu se ještě musí dobudovat příslušná infrastruktura, tunely a přístupové cesty, takže první auta po něm zřejmě přejedou někdy na přelomu června a července příštího roku.

Tagy:
most turistika Evropská unie Bosna a Hercegovina Chorvatsko cestování Pelješac most Pelješac

Hlavní zprávy

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí
Počasí

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

V Itálii řádilo hned sedm tornád. Živel devastoval domy i auta, z letiště je spoušť

V neděli odpoledne v severní Itálii napočítali sedm tornád ruzné síly a velikosti, která značně poničila obce a majetek. Přírodní živel se vyskytl mezi oblastmi Lombardie a Emilie, největší škody pak napáchal v města Carpi v oblasti Emilia-Romagna. Zde větrný vír zničil aeroklub, který prošel rekonstrukcí a čekal na slavnostní otevření. I přes napáchané škody nebyl nikdo vážně zraněn.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Před volbami chceme projednat zmrazení platů politiků. Vláda návrh schválila

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Řekl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. Představitelé vlády zároveň schválili, že Česko poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun nebo že na filmové pobídky pro letošní rok uvolnilo z rozpočtové rezervy dalších 300 milionů korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

reklama