Výskyt divokých prasat na periferiích evropských měst, který se zvýšil i v souvislosti s vylidněnými ulicemi za koronavirové pandemie, dnes už tolik nepřekvapí. V jihošpanělské Andalusii se ale divočáci v posledních dnech objevují i na plážích, kde hledají jídlo v taškách turistů, kteří se tam opalují. Informovala o tom ve čtvrtek místní média.
Malá skupina divočáků se objevila například na pláži Playa del Cable ve městě Marbella, nebo v Oropesa či Nerja.
Polekaní turisté odběhli opodál a divoká prasata se vrhla s chutí na jejich tašky, kde zřejmě cítila jídlo. Pobíhala mezi lehátky a některá se pak rochnila v kalužích vyhloubených v písku. Podle televize Telemadrid přicházejí prasata na tuto pláž prakticky každý den.
Los jabalíes invaden las playas: su sobrepoblación preocupa a las ciudades
— Titi Blinders (@TitiBlinders) August 10, 2023
En Marbella a diario, ni el Ayuntamiento ni la Junta de Andalucía hacen nada https://t.co/rWMJYfvSjA vía @A3Noticias pic.twitter.com/dcgfuCbx5f
ČTĚTE TAKÉ: Střelba v centru Mostu. Divoká prasata tam nejspíš loví pytláci, bachyni zasáhli šípem
Prasata se objevila i na dalších středomořských plážích jižního Španělska. Naštěstí zatím nikoho nezranila. V Cabo de Gata nedaleko Almeríe je situace už tak vážná, že místní úřady do konce srpna myslivcům povolily jejich odstřel v revírech.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hon na lvici ohrožující Berlín skončil. Z šelmy naháněné vrtulníkem se vyklubal divočák
Divočáci se v oblasti razantně množí, nyní jich má být přes milion kusů. Za 20 let se jejich populace zdvojnásobila a do roku 2025 by tomu tak mohlo být znovu, pokud nebudou přijata odpovídající opatření, varuje Výzkumný ústav loveckých zdrojů (IREC).
„Prase divoké u nás už dnes nemá téměř žádné predátory. Jediní, kdo mohou jejich množství omezit, jsou vlci. Problém je ale v tom, že populace vlků se výrazně zmenšila,“ řekla serveru 20.minutos Andrea Torresová z nadace ochrany zvířat FAADA.
„Divočáci mají v posledních letech také lepší reprodukční schopnosti, a navíc jsou to všežravci,“ dodala Torresová. Celoroční nabídka potravy v lidských obydlích přispívá k tomu, že doba jejich páření, která normálně probíhá přes zimu, se rozšířila na celý rok. K růstu populace divočáků podle Torresové přispívají i klimatické změny, které přinášejí mírnější zimy.