Dovolenkový ráj pro neočkované? Zanzibar láká na exotiku i minimální covidové restrikce

Přemýšlíte, že byste zimní středoevropské počasí vyměnili alespoň na chvíli za sluncem a teplem zalité dny někde v tropech? Možností od minulé pandemické zimy přibylo. Jedním z aktuálních turistických hitů je i Zanzibar. Výhodou je poměrně nenáročná dostupnost, ale i příznivé podmínky pro neočkované lidi, případně cestovatele hledající místo s minimem koronavirových opatření.

Ostrov v Indickém oceánu nedaleko pobřeží Tanzanie získává v posledních letech u Čechů na oblibě. Zanzibar nabízí po celý rok tropické teploty, slunné dny, nádhernou přírodu a v neposlední řadě se v rámci afrických území řadí mezi ty nejbezpečnější. Navíc je z Evropy dobře dostupný, poměrně často lze najít i akční letenky za ceny okolo 10 tisíc korun.

Při cestě z Prahy je ale v drtivé většině případů nutný přestup na jiném evropském letišti, případně na Blízkém východě, což při stále měnících se podmínkách cestování může být někdy problém. Pro pohodlnější cestovatele ale nyní přibyla možnost přímého letu z české metropole. Od letošního ledna tuto variantu nabízí cestovní kancelář Čedok, která na přibližně 8,5 hodiny dlouhý let nasadila Boeing 787 Dreamliner polské společnosti LOT, jenž pojme bezmála 300 cestujících. Na Zanzibar se z ruzyňského letiště létá jednou týdně a lastminutový zájezd lze pořídit i pod 20 tisíc korun.

„Češi mají chuť znovu cestovat a potvrzují to také naše prodeje i téměř vyprodané zájezdy přes Vánoce i Silvestr. Každý den máme stovky prodaných zájezdů a klienti vybírají jak zájezdy v rámci probíhající zimní sezóny, tak na nadcházející léto,“ potvrdila opětovný zájem Čechů o exotické dovolené mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Zanzibar na rozdíl od mnohých jiných destinací láká také na poměrně volná covidová opatření. Tanzánie, pod kterou poloautonomní ostrov spadá, byla jednou z mála zemí, která koronavirovou pandemii prakticky neřešila. Dnes už se jistá omezení praktikují, v porovnání s jinými státy jde ale o velice mírná opatření. Zanzibarské úřady příliš nezajímá, zda jste očkovaní, nebo ne. Před odletem na ostrov musejí všichni předložit negativní PCR test s QR kódem a odběrem vzorku ne starším 96 hodin a vyplnit obligátní formulář. Na zanzibarském letišti ještě může dojít k namátkovému testu, který si cestující musí sám zaplatit. Zpravidla se týká neočkovaných lidí.

Roušky téměř nikdo nenosí

Potvrzení o negativním testu pak velice rychle zkouknou i úředníci po příletu na ostrov. Daleko více je zajímá řádné vyplnění žádosti o vízum, které je zpoplatněno 50 dolary. Ono vypisování formuláře je zřejmě jedinou nepříjemností celé cesty. Kolonek je totiž mnoho, písmenka malá a místa na odpověď málo. Co na tom, že se při souběhu více příletů mačká v malém terminále při snaze vyplnit dokument hlava na hlavě a někteří musejí dokonce tuto činnost provádět na zemi, protože přepážky s propiskami i místa u zdí, na které se dá papír alespoň opřít, jsou plně obsazeny.

A covid se na Zanzibaru stále řeší minimálně. V některých prostorách turistických resortů se vyžaduje nošení respirátorů, platí to ale spíše pro zaměstnance než turisty. Ty například před vstupem do restaurace čeká v některých případech bleskové změření teploty a dezinfekce na ruce. V jiných případech vůbec nic. Doporučení místní vlády o nošení ochrany úst a nosu na veřejnosti tu v každodenních vedrech přesahujících 30 stupňů dodržuje jen málokdo. A rovněž doporučený dvoumetrový distanc domorodci, které je i okolo půlnoci možné spatřit v živelných skupinkách podél okraje silnice, úspěšně ignorují.

Tmavě červená Tanzanie

Problematický pak může být návrat zpět do vlasti. Česko totiž celou Tanzanii řadí mezi tmavě červené země s velmi vysokým rizikem nákazy. Pro všechny cestující tak platí nutnost vyplnit příjezdový formulář. Tím to pro očkované a osoby po prodělání covidu končí. Neočkovaní musejí ještě před zpáteční cestou podstoupit antigenní nebo PCR test a nutnost testu je čeká i po návratu do Česka.

Summa summarum, Zanzibar je ideálním místem pro ty, kteří se chtějí v zimě ohřát a zároveň nehodlají podstupovat nepřiměřeně dlouhou cestu s mnoha přestupy, hledají místo s minimem koronavirových opatření, případně destinaci, kam lze pohodlně cestovat i bez nutnosti prokázání vakcinace proti koronaviru.

Tagy: