Leteckou dopravu dělily pouhé metry od kolosální tragédie. Na největším letišti v Mexiku se jen těsně minula dvě letadla – podle vyjádření společnosti Delta Air Lines se na palubě jednoho z nich v danou chvíli nacházelo 144 pasažérů a šest členů posádky. O pondělní události informoval web CNN. Počet cestujících ve druhém stroji médium neuvedlo.
Incident narušil dle zpravodajství CNN provoz na Mezinárodním letišti Benita Juáreze. Na stejné ranveji přistál regionální let dopravce AeroMéxico, zatímco Boeing 737 od Delta Air Lines naopak nabíral rychlost ke vzletu. Pilot Boeingu se 150 lidmi na palubě byl v rychlosti přibližně 100 kilometrů v hodině donucen zabrzdit před dolnoplošníkem Embraer 190, který jej přelétl, a následně úspěšně přistál před ním. Brazilské letadlo pojme až 106 pasažérů v závislosti na konfiguraci.
ČTĚTE TAKÉ: Návštěvy USA se prodraží. Trump chce po cestovatelích jako poplatek tisíce korun
Let AeroMéxico 1631 dělil od pohybujícího se Boeingu na ranveji 5R přibližně šedesát metrů, vyplývá z dat aplikace FlightRadar24. Cestující od katastrofy zachránila včasná reakce obou pilotů.
„Posádka spatřila další letadlo přistávat na stejné ranveji. Bezpečně zastavila vzlet a vrátila se zpět do odletové brány. Po doplnění paliva a konzultaci s úřady opětovně vzlétla,“ uvedla společnost Delta Air Lines s tím, že let do Atlanty byl zpožděn o zhruba tři hodiny.
Zmatky kolem přistání
Z nahrávek kontroly letového provozu je podle portálu ABC News slyšet hlas pilota Boeingu: „Zůstáváme na ranveji.“ Následovaný výkřiky „Wow“ a „Neuvěřitelné!“. Není zřejmé, zda reakce patří někomu z posádky či dispečerovi. „V Mexiko City se nacházejí paralelní ranveje. Tudíž nevíme, zda dispečink přikázal pilotovi přistát po levé nebo pravé ruce, kde se v tu chvíli nacházelo letadlo Delty,“ sdělil webu bývalý stíhací pilot Steve Ganyard.
Aerolinka Delta Air Lines posléze nahlásila událost Federální letecké správě (FAA), Národnímu úřadu pro bezpečnost dopravy Spojených států (NTSB) a mexickým úřadům. Vyšetřování se nyní zaměří na stanovení přesné příčiny selhání a prevenci obdobných událostí v budoucnosti.
Mezinárodní letiště Benita Juáreze se nachází ve hlavním městě Mexika a v roce 2025 je s více než 21 miliony přepravenými cestujícími třetím nejvytíženějším letištěm v Latinské Americe.
Letecká správa FAA snížila v květnu 2021 hodnocení bezpečnosti mexického leteckého provozu a vyřadila jej z nejvyšší kategorie kvůli nedodržení minimálních mezinárodních standardů. Nejvyšší status pak agentura Mexiku vrátila v září 2023 poté, co byly tamní bezpečnostní nedostatky ve spolupráci s FAA odstraněny, informuje web CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vojenské letadlo spadlo v Bangladéši do kampusu vysoké školy: Zemřelo nejméně 27 lidí