Brífink Adama Vojtěcha a Milana Kubka
Prezident České lékařské komory Milan Kubek a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se na čtvrtečním jednání shodli, že vakcinace proti covidu je jedinou cestou k normálu. Apelují na české občany, aby se nechali očkovat. Zveřejnili také data, která vypovídají o tom, že očkování opravdu funguje.
Odborníci mluví o 70 až 80 procentech proočkovanosti, která je potřeba ke kolektivní imunitě. Někteří lidé tak podle nich spoléhají na ostatní. „Černí pasažéři by rádi využívali kolektivní imunity, ale ti si musí koupit lístek (nechat se očkovat),“ sdělil na čtvrtečním brífinku prezident České lékařské komory Milan Kubek. U nové varianty delta by navíc měla kolektivní imunita vzniknout až při proočkování zhruba 85 procent populace.
Fraška: Do práce přišla jen půlka poslanců. Volný při projevu zvládl i hovor s maminkou
Čtvrteční jednání Poslanecké sněmovny by se dalo s klidem označit za frašku. Ačkoliv hlavním tématem jednání mělo být zřízení vyšetřovací komise k řešení pandemie koronaviru a informace vlády o tom, jak je připravena na podzim, nic takového poslanci neřešili. Místo toho poslouchali dvouhodinový monolog poslance Lubomíra Volného a následně se dvě hodiny přeli nad některými z jeho výroků. Schůze se poté přerušila a pokračovat bude až od 16 hodin.
„Žije mezi námi dost zdravých seniorů, kteří nikam nechodí (ani na očkování). Hrozí však, že i je si dřív nebo později covid najde. Byla by to zbytečná oběť,“ doplnil Kubek. K propagaci očkování se připojí i pojišťovny, které by měly v následujícím týdnu rozeslat dopisy všem občanům starším 18 let.
„Mutace delta je infekčnější a bude zasahovat lidi, kteří nejsou očkovaní. Ten, kdo není naočkován, se dřív nebo později nakazí,“ varoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Doplnil, že rozhodnutí, zda se nechat očkovat, je sice individuální, nakonec na to ale doplatí celá společnost. „Chceme vrátit život do normálu,“ zopakoval.
Očkování funguje
„Když byla situace nejkritičtější, onemocnělo 77 tisíc zdravotníků a z toho 12 tisíc lékařů. Zemřelo jich 88, z toho 34 lékařů. Za poslední dny neonemocněl žádný. Situace je nesrovnatelně jiná,“ podotkl Kubek. Tuzemsko je sice pod průměrem očkování v Evropské unii, v míře proočkovanosti zdravotníků jsme ale jedni z nejlepších.
PŘEHLEDNĚ: Druhou dávku očkování můžete urychlit až o osm dnů. Jak na to?
Na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech mohou jít lidé od července až o osm dnů dříve. U většiny očkovacích center stačí zavolat na linku 1221. Někde je ale telefonní číslo jiné, jinde stačí napsat e-mail. Jak na to, vyzkoušela redaktorka CNN Prima NEWS.
Lékařů se podle Kubka nechalo očkovat 83 procent, sester 75 procent a ostatního zdravotního personálu zhruba 70 procent. Nenaočkovaní lékaři pak podle něj nejsou odpírači, často jen dali přednost těm, kteří nemají ještě žádné protilátky a vakcínu potřebují.
„Po aplikaci druhé dávky bylo u téměř čtyř milionů lidí zachyceno jen 4 030 nákaz. Tato čísla jsou vypovídající a jakákoli jiná nejsou pravdivá,“ dodal Vojtěch. Ti, kteří se nakazí i přesto, že jsou naočkovaní, pak mají lehčí průběh nemoci.
„Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. I nejlepší vakcína má účinnost devadesátiprocentní. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí,“ řekl ministr. Podle něj očkování eliminuje zejména těžké průběhy a lidé se nedostanou do nemocnic. Lehký průběh nemoci má podle něj asi setina procenta očkovaných, těžký ještě méně. Očkovat by se podle Vojtěcha měli i mladí a zdraví – i přesto, že je samotné nemusí nákaza ohrozit.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek Zdroj: CNN Prima NEWS