reklama

Druhá vlna koronaviru v Indii je jako tsunami. Dochází kyslík, přesto se koná obří pouť

Indická zdravotní péče i další kritická infrastruktura je na hranici kolapsu. Nemocniční lůžka a kyslík docházejí zejména v Novém Dillí, k neštěstí došlo ve středu také ve státě Maháráštra, kde zemřelo 22 lidí poté, co jim došel kyslík kvůli úniku ze zásobníku. V zemi se přesto koná gigantická hinduistická pouť s miliony účastníků.

reklama

Druhá vlna koronavirové nákazy vypukla v Indii v polovině března. Během měsíce se rozrostla do takových rozměrů, že v miliardové zemi docházejí místa, kam se dá pohřbívat, nemocnice odmítají pacienty a zoufalé rodiny prosí na sociálních sítích o lůžka a medikamenty, popsala situaci americká CNN.

V úterý Indie překonala dosavadní rekord v přírůstku nových případů, když za jediný den přibylo téměř 300 tisíc nově nakažených a přes dva tisíce lidí zemřelo. Od začátku pandemie se v lidnaté zemi nakazilo již více než 15 milionů obyvatel.

„Je to jako tsunami,“ řekl o současné situaci plicní lékař z nemocnice Lilavati v Bombaji Jalil Parkar. Pandemie se vymkla kontrole také podle Ramanana Laxminarayana, ředitele Centra pro dynamiku chorob. „Není kyslík. Najít lůžko v nemocnici je velice těžké. Otestovat se je nemožné, čeká se déle než týden. Všechno, co se mohlo ve zdravotnictví zhroutit, se zhroutilo,“ shrnul.

Přesto všechno premiér země Naréndra Módí v úterý apeloval na samosprávy jednotlivých států, aby volily lockdown až jako poslední možnost. Vedení Nového Dillí se však obávalo, že pokud se nepodaří omezit kontakty lidí, nastane tragédie, a v pondělí vyhlásilo šestidenní uzávěru. Migrující pracovníci Nové Dillí již dříve ve velkém opouštěli a vraceli se do svých rodišť, obávali se totiž tvrdého lockdownu ve městě.

V úterý vedení města informovalo, že v nemocnicích zbývá kyslík už jen na osm až dvanáct hodin. Tento problém se týká celé Indie. Představitelé země ve středu oznámili, že ve státě Maháráštra zemřelo 22 lidí poté, co při doplňování kyslíku začal plyn unikat. V nemocnicích nedochází pouze kyslík, ale i lék remdesivir používaný k léčbě pacientů v kritickém stavu. Úřady zřizují nové nemocnice například ve školách a obnovují se polní špitály.

Premiér země Naréndra Módí přislíbil, že zajistí distribuci statisíce kyslíkových bomb po celé zemi, experti se ale obávají, že je to příliš málo a příliš pozdě. Občané se navíc vystavují dalšímu riziku tím, že navštěvují masové akce.

I přes kolaps se koná pouť i svaté koupele

Experti tvrdí, že poté, co v zimě skončila první vlna nákazy, došlo k příliš velkému uvolnění – zčásti kvůli únavě obyvatelstva z restrikcí a zčásti kvůli přílišnému optimismu. Začátkem března, kdy začal počet nových případů znovu stoupat, federální ministr zdravotnictví oznámil, že Indie je v cílové rovince pandemie.

Díky této rétorice přestali občané dbát například na nošení roušek, uvedla CNN. Konala se také velká sportovní utkání, honosné svatby, ale co je nejpodstatnější, právě probíhá obrovská hinduistická pouť Kumbhaméla, která se koná jednou za tři roky a sjíždějí se na ni miliony lidí z celé země. Její součástí jsou například svaté koupele v Ganze.

Pro pouť sice letos platí přísnější pravidla – účastníci se musí registrovat on-line a ti, kteří chtějí vykonávat svaté koupele, musí doložit negativní test. Odborníci se ale obávají, že vzhledem k počtu návštěvníků a epidemické situaci v zemi nebudou tato opatření dostačující. Premiér Módí, který je sám silným hinduistou, se ke svátku dlouho vůbec nevyjadřoval. Až minulou neděli řekl, že by se lidé měli letos vyhnout velkým shromážděním a událost oslavit jen symbolicky. To už ale pouť Kumbhaméla byla v plném proudu.

Módí navíc sám pořádá velká setkání se svými voliči kvůli nadcházejícím parlamentním volbám a komunálním volbám ve čtyřech státech a jednom svazovém teritoriu. Premiérovi kritici toto počínání označili za necitlivé. Hlavní opoziční strana, Indický národní kongres, oproti tomu zrušila veškeré předvolební mítinky v Západním Bengálsku.

Kumbhaméla mezi tím stále nebyla pozastavena a v platnost nevešla ani nová pravidla pro návštěvu gigantické akce. Některé náboženští činitelé proto začali sami apelovat na své stoupence, aby se vrátili domů. Některé státy a města zase požadují po těch, kteří se vrátili z poutě, negativní test na covid. Zdravotníci se ale obávají, že je to příliš pozdě, protože pouť běží už několik týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem
Historie

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama