Přestože je Indie zemí, která podává koronavirové vakcíny svým občanům nejrychleji na světě, nákaza se tam šíří obrovskou rychlostí. Za posledních 24 hodin Indie ohlásila přes 160 tisíc nových případů infekce. V absolutních číslech už ve statistikách předehnala Brazílii a je druhou nejpostiženější zemí – hned za USA.
Vláda v Novém Dillí v krizové situaci rezignovala na patriotismus, a ačkoli se doposud spoléhala převážně jen na vlastní vakcínu Covaxin a někde též britskou AstraZenecu, začíná se nyní kvapně poohlížet i po jiných výrobcích očkování.
Na přetřes přišel i ruský Sputnik V. Indické úřady v současnosti očkují v průměru více než tři miliony lidí za den, vláda chce ale tempo výrazně zrychlit. A ruská vakcína má k tomuto účelu významně dopomoci.
Indie schválila Sputnik pro nouzové užití, a stala se tak 60. zemí na světě, která ruskou vakcínu posvětila. S Ruským fondem přímých investic (RDIF – vládní organizace, která sjednává objednávky Sputniku se zahraničními zeměmi) se Indie dohodla na více než 750 milionech dávek vakcíny. Distribuci očkování nebude logisticky zaštiťovat Rusko, vakcíny totiž pod dohledem RDIF vyrobí šest indických firem.
Hindu pilgrims flocked to take a holy bath in India's Ganges river, even as the country continues to record the world's highest tally of new daily coronavirus infections. pic.twitter.com/INJeMVsaZl
— DW News (@dwnews) April 13, 2021
Indie ale podle agentury Reuters shání i jinde. Měla by jednat také o schválení Pfizeru, Novavaxu, Moderny a vakcíny Johnson & Johnson. Dosavadní zásoba očkovacích látek se totiž v indických skladech povážlivě tenčí a horšící se koronavirová situace žene zemi do obrovské krize.
Indický ministr zdravotnictví Harsh Vardhan vidí hlavní problém v tom, že občané často nenosí roušky a nedodržují rozestupy. Proto se nákaza obrovskou zemí rychle šíří. Napsal o tom web americké CNBC.
In India’s northern city of Haridwar, nearly a million Hindu devotees thronged the banks of the Ganges, a river many Hindus consider holy, to participate in the months-long 'Kumbh Mela' or pitcher festival https://t.co/j5UDz3CJzT pic.twitter.com/96Ea3OFmOa
— Reuters (@Reuters) April 12, 2021
Navzdory řádícímu viru navíc proběhla tradiční rituální koupel v Ganze. Více než dva miliony hinduistů se v pondělí povětšinou bez roušek vrhlo do řeky, aby ze sebe v rámci rituálního obřadu smyli hříchy. Napsal o tom list The Guardian.
Policie se sice snažila apelovat na věřící, aby dodržovali rozestupy, v tak obrovském množství lidí to ale nebylo nic platné. Záběry z rituální koupele posléze zaplavily sociální sítě.