Vyloučení záložníka Glasgow Rangers Glena Kamary v duelu Evropské ligy se Spartou způsobilo v Česku erupci nadšení. Fanoušci – a to ze všech koutů republiky – cítili zadostiučinění za to, co Kamara a jeho tým předvedli před půl rokem při střetnutí se Slavií a v následujících týdnech. Sociální sítě jsou plné slova „karma“. Tedy v tuzemsku. Britové zahlcují internetový prostor větami o tom, že Fin tmavé pleti čelil rasismu.
Utkání na Letné, které domácí vyhráli 1:0 díky gólu Dávida Hancka, dostalo skutečně výjimečnou atmosféru. I když původně měla mít Sparta zavřený stadion kvůli rasismu fanoušků v předkole Ligy mistrů proti Monaku, nakonec měl klub šalamounské řešení. Na stadion mohlo přes 10 tisíc dětí, a to do věku 14 let. Byly pořádně slyšet a celkem dost znepříjemnily zápas Glenu Kamarovi.
Věděli, jaké kontroverze způsobil finský záložník s kořeny v republice Sierra Leone svým chováním v březnu v duelu se Slavií Praha a v následujícím obdobím. V České republice se Kamara – nejen v očích slávistických fanoušků – stal možná nejnenáviděnějším hráčem. Proto při každém kontaktu s balonem ve čtvrtečním utkání se Spartou slyšel bučení od malých diváků. S tím hráč zřejmě nepočítal, pravděpodobně ho to dost rozhodilo, a proto spáchal dva „žluté“ fauly a v 74. minutě byl vyloučen.
„Karma je zdarma,“ psali pak tuzemští fotbaloví příznivci. „Karma pro Kamaru,“ zvolili jinou variantu další komentující. „V prvním poločase ho (Kamaru) vypískají děti a v druhém ho vyloučil rozhodčí. To je na žalobu,“ žertoval jiný diskutující o tom, že v kontextu předchozích událostí by někdo mohl považovat dění na Letné za rasistické vůči hráči tmavé pleti.
Prakticky nebyl daleko od pravdy. Jen chvíli po konci utkání se opět ozval muž, který má v Česku stejně málo sympatií jako Kamara – jeho právník Aamer Anwar. „Doufal jsem, že uzavřený stadion a pozvání 10 000 dětí bude znamenat, že Glen Kamara a další černí hráči nebudou muset čelit rasismu. Nepoštěstilo se, protože děti pokračovaly v urážkách. Ostudné,“ naťukal na Twitteru Anwar.
MS ve fotbale 2022
Praha má vážný problém s rasismem
V tomto zvláštním přesvědčení ho podpořila i britská média. Přitom děti v ochozech jen vyjádřily svůj názor na pochybné chování Kamary, který výpověď při vyšetřování UEFA kauzy s Ondřejem Kúdelou několikrát pozměnil, k tomu po samotném „slavném“ zápase se Slavií zmiňovaného stopera Pražanů fyzicky napadl.
„Urážky vůči Kamarovi zastínily prohru Rangers v Evropské lize. Pro finského reprezentanta šlo o další těžko pochopitelný a řešitelný večer. Po celé utkání byl hanebně terčem útoku z tribun. Jeho posledním činem bylo, že se stal obětí žalostného rozhodnutí tureckého rozhodčího,“ napsal web The National. BBC uvedla: „Rasismus byl deprimujícím pozadím tohoto zápasu.“
I renomovaný web The Athletic viděl v nehostinném bučení, které automaticky neznamená nic víc než nesympatie, rasismus. I když se nikdo nedopustil nechvalně známého „huhuhu“, přesto web napsal: „Večerní zápas opět ukazuje, že Praha má vážný problém s rasismem.“
Trenér Rangers Steven Gerrard podotkl, že ho bučení extrémně znepokojilo, ale nepřekvapilo.
Všechny tyto reakce jen vzbuzují další nepochopení na české straně a prohlubuje česko-britskou „válku“, která započala v březnu.
Svěřenci Gerrarda v osmifinále Evropské ligy remizovali v Edenu se Slavií 1:1, doma jí ale podlehli 0:2 a vypadli. Odvetu ve skotské metropoli poznamenala údajná rasistická poznámka kapitána hostů Ondřeje Kúdely ke Kamarovi. I když Kúdela rasismus popřel, dostal od UEFA zákaz startu v 10 zápasech, kvůli čemuž přišel o mistrovství Evropy. Finskému reprezentantovi za napadení Kúdely zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.
Sparťané si kulisu, kterou vytvořily britskou optikou „rasistické děti“, nemohli vynachválit. „Probírali jsme to už s kluky v kabině, bylo to velmi dojemné. Až jsem měl z toho husí kůži a málem mi bylo do pláče. Něco takového jsem nezažil. Atmosféra byla vynikající, doufám, že jsme se divákům výkonem a vítězstvím odvděčili,“ vykládal střelec jediného gólu Hancko.