S koronavirem je potřeba se naučit žít, protože zde bude napořád. Stejně tak je možné, že vakcína na koronavirus nebude fungovat na dlouhou dobu. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek to řekl České televizi. Kromě toho podle něj lze také očekávat, že se postupem času objeví řada nových mutací.
„Ten virus tady bude už navěky, bude mutovat, koronaviry to navíc dělají velmi rády, a bude docházet k jakési jeho diverzifikaci. Možná se k němu po mnoha letech přidá ještě nějaký další,“ pokračoval Dušek, podle kterého epidemie dala západní civilizaci poměrně jasný vzkaz, že evoluce neskončila.
Evropané se podle jeho slov časem proočkují natolik, že začne fungovat kolektivní imunita. Na druhou stranu je však otázka, na jak dlouho vydrží po očkování ochrana proti koronaviru v těle člověka. „Nevíme, jak dlouho budou vakcíny chránit. Může se stát, že bude potřeba cyklicky provakcinovávat lidi,“ dodal Dušek.
Právě kvůli mutování koronaviru a nejistotě ohledně doby fungování vakcíny Dušek říká, že návrat k normálnímu životu je prakticky nemožný. „Byl bych k něčemu, čemu se říká úplný normál, v tuto chvíli spíš až skeptický,“ sdělil ČT ředitel ÚZIS.
Alarmující šíření nákazy u lidí starších 65 let
Léto podle Duška Češi stráví v „částečném režimovém procesu“. Aktuálně je dle jeho slov patrné, že epidemie stagnuje, ale stále v Česku platí velmi rizikový stav.
„Kromě situace v nemocnicích je alarmující také výskyt nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za posledních 14 dní v pracovních dnech registrujeme průměrně více než 1 200 nových nákaz u seniorů,“ zdůraznil Dušek.
České nemocnice nyní navíc častěji přijímají covidové pacienty mladších ročníků. „Napříč republikou pozorujeme mírný posun věkové hranice pacientů na oddělení JIP, a to pod věk 60 let,“ dodal pro ČT ředitel ÚZIS.