Měli jen pilu a odhodlání. Dva kamarádi začali zachraňovat památky podél Malše

Je to téměř pohádkový příběh. Před ne zas tak dávnými lety se statečný rytíř prosekal skrz husté trní k hradu, kde našel svou lásku. Nevěříte? Nebyl to sice tak úplně rytíř, ale před dvaceti lety se Radek Kocanda skutečně zamiloval do hradů, k nimž vedla trnitá cesta – jak obrazně, tak i doslova.

Dva kamarádi si koupili benzín do motorové pily a jali se vyřezávat náletové dřeviny na Hradě Pořešín. A tím to všechno začalo.

Jako korálky na niti

Dnes má spolek Hrady na Malši v péči čtyři zříceniny hradů a jednu tvrz, které spojuje jihočeská řeka Malše.

Nejseverněji je na ní položený královský hrad Velešín, který v současnosti omílají vody Římovské přehrady. Nejkrásnější přírodní scenérii skýtá hrad Sokolčí, ležící na skalnatém ostrohu. A nejjižněji položený je docela maličký, prý kapesní, Hrad Louzek.

„Ty hrady jsou navlečeny na řece jako korálky na niti,“ říká Radek Kocanda, předseda spolku.

Diváci pořadu Prima Česko mohli obdivovat korálek, který se začal blýskat teprve nedávno – v červenci 2022 po dlouhých 14 letech oprav, a to tvrz v Tiché nedaleko česko-rakouských hranic.

„Dnes, když sem návštěvník přijde, má šanci shlédnout jako první základy zdí branské věže, poté velké věže, která má nasazené unikátní hrázděné patro, a to jako jediná v České republice,“ vyjmenovává zajímavé zastávky na tvrzi Radek Kocanda.

Při rekonstrukci byli dobrovolníci vázáni využívat pouze dobové technologie. Na místě, které bylo od doby založení tvrze v roce 1270 intenzivně zastavováno, se vystřídaly různé slohy. Současná podoba vyzdvihuje etapu středověkou. „Na tvrzi v době míru mohlo žít tak osm lidí,“ dodává Radek Kocanda.

Hrázděné patro tvrzi tvoří černá kuchyně se středověkou digestoří neboli dýmníkem a světnice vybavená dobovým nábytkem.

Kde to všechno začalo

Zlatý a bronzový prsten, stříbrné mince všech českých panovníků, dodnes zachované klíče od hradu, zbraně a mnoho dalšího návštěvníci najdou na Hradě Pořešín, který Radek Kocanda s přáteli vzkřísili „za pět minut dvanáct“. „Návštěvník nejdřív přijde k hradnímu muzeu, které dnes už poskytuje poměrně rozsáhlou kolekci archeologických nálezů z doby středověku z regionu horního Pomalší,“ popisuje předseda spolku Hrady na Malši.

Výzkumy na Pořešíně téměř od počátku zaštiťoval profesor Tomáš Durdík. „Byl štěstím bez sebe, když jsme to odkryli, protože on to totiž předpokládal celou dobu, že tady někde musí ta věž být. No a taky tady je,“ vzpomíná na doby největších objevů členka spolku Františka Novotná.

Velká věž vévodila jádru hradu. Dnes zde najdete nejen opravené hradby a palác, ale i kovárnu a hrnčírnu. „V další části toho hradu máme ukázku středověký kuchyně tak, jak se dřív vařilo,“ popisuje Františka Novotná.

A turisty, kteří přijedou na kole, obzvlášť potěší současná krčma. Tak na zdraví a na další hezké výlety!

Tagy:
hrad syn rytíř tvrz Česko pila Sokoleč Velešín Malše Pořešín Hrady na Malši Tomáš Durdík

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Šéf ukrajinské rozvědky potvrzuje dlouhodobé spekulace: Putin má tři dvojníky

20:38

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

19:40

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

19:03

Česko nebude tolerovat ruské hanebné jednání, prohlásil Lipavský

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Domácí zpravodajství

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.