Dva roky od první české oběti covidu. Muž trpěl řadou nemocí, měl vyčerpaný organismus

V Česku zemřel první pacient s potvrzenou nemocí COVID-19. Takovou zprávu si vyslechli Češi přesně před dvěma lety. Smutné prvenství připadlo 22. března 2020 na 95letého může, který trpěl řadou zdravotních komplikací. Nedlouho po něm ale přišla další úmrtí, nová opatření i tvrdý lockdown. Jak vypadala tehdejší covidová situace a jak na první covidové úmrtí reagovali představitelé státu?

První případy nakažených koronavirem ohlásily české úřady již 1. března. Celkem šlo o trojici osob, dva muže české národnosti a Američanku. Všichni se předtím zdržovali z různých důvodů v severní Itálii, která v dané chvíli čelila silné jarní vlně nákaz.

Události poté nabraly rychlý spád – počet infikovaných začal prudce růst, několika obcím na Olomoucku nařídili hygienici uzávěru a lidé začali pomalu nosit látkové roušky.

Tři týdny od oznámení prvních případů nákazy ale přišla zpráva, kterou nikdo nechtěl slyšet – v pražské Nemocnici na Bulovce zemřel s „novým koronavirem“ první český pacient. Muž byl ve zmíněném zařízení hospitalizován 18. března a skončil na standardním lůžku na infekčním oddělení.

„Trpěl řadou komorbidit a byl dlouhodobě nemocný, zejména se srdcem. Jeho organismus byl vyčerpán, bylo mu 95 let. Asi bych neřekl, že zemřel na koronavirus, ale spíše s ním,“ řekl tehdejší předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Tou dobou Česko hlásilo přes 1100 nakažených. Ve stejnou chvíli leželo v nemocnici více než 70 pacientů. Na jednotkách intenzivní péče skončily dvě desítky lidí, 14 z nich se neobešlo bez plicní ventilace. Jeden z pacientů se dostal do kritického stavu, přežíval proto na přístroji, který mu pomáhal okysličovat krev.

První úmrtí s covidem komentovali i další politici. „Před pár desítkami minut přišla z Bulovky smutná zpráva. Zemřel první pacient pozitivní na koronavirus v ČR. Bohužel i s tímto momentem jsme museli počítat,“ napsal na Twitter tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V ten den se k první koronavirové oběti v ČR vyjádřil tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO). „Každá smrt je bolestivá. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým. Pán měl úctyhodný věk, byl nemocný. Musíme pomoci starším lidem, postarat se o ně. Proto děláme opatření v maloobchodě a domovech důchodců,“ uvedl předseda vlády.

„Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje,“ zareagoval taktéž prezident Miloš Zeman. „Česko má první oběť koronaviru, upřímnou soustrast jeho blízkým. Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují!“ napsal Jan Hamáček (ČSSD), který tehdy zastával funkci ministra vnitra.

S covidem zemřelo v ČR téměř 40 tisíc lidí

Druhou obětí koronaviru v České republice se stal muž, kterému selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění. O něm ale muž nevěděl – nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla 24. března 2020 nemocnice v Havířově na Karvinsku.

Do konce měsíce pak zemřelo dalších 30 lidí a celkem bylo od 1. do 31. března 2020 potvrzeno 3 257 pozitivních případů. Po „relativně zvládnutém“ jaru přišly mnohem tvrdší koronavirové vlny.

Vůbec nejhorším měsícem celé pandemie v Česku byl co do počtu zemřelých loňský březen, kdy v průměru zemřelo téměř 200 lidí denně (celkem 6 093). K 22. březnu 2022 zemřelo v ČR s potvrzeným covidem 39 359 lidí. Podle odborníků ale může být opravdové číslo mnohem vyšší.

Tagy: