Devatenáctiletý Brit, který se pomalu zotavuje z desetiměsíčního kómatu, do něhož upadl poté, co ho srazilo auto, podle všeho nic neví o koronavirové pandemii. Sám přitom COVID-19 dvakrát prodělal, informoval web The Guardian.
Teenagera Josepha Flavilla srazil automobil 1. března minulého roku, tři týdny před prvním britským celonárodním lockdownem. Při srážce utrpěl traumatické poranění mozku a měsíce strávil v kómatu. „O pandemii nebude nic vědět, když spí deset měsíců. Jeho povědomí se nyní zlepšuje, ale my zkrátka nevíme, co ví,“ uvedla mladíkova teta Sally Flavill Smithová.
Pojišťovny ve světě se zdráhají plnit lidem, co měli covid. Trend může dorazit i k nám
Některé globální pojišťovny zaměřující se na životní pojištění podnikají kroky k omezení výplat plnění, které vyplývají z prodělání nemoci COVID-19. Podle agentury Reuters se také zdráhají z covidu vyléčené klienty připojišťovat. Vyhýbají se i rizikovým věkovým skupinám.
„Jen nevím, kde s tím začít. Kdyby mi před rokem někdo řekl, co se stane, nemyslím si, že bych tomu věřila. Nemám ponětí, jak Joseph pochopí, čím jsme si všichni prošli,“ uvedla s tím, že rodina se mu během videohovoru snažila vysvětlit, že s ním nemůže být osobně kvůli koronavirovým restrikcím, ale zatím se mu nepokoušela vysvětlit rozsah pandemie.
„Snažíme se držet toho nejjednoduššího, nemáme ve skutečnosti čas zaobírat se pandemií ve velkém. (…) Když bude moci mít osobní kontakt, bude příležitost mu vysvětlit, co se stalo.“
Reaguje na podněty
Joseph Flavill, který se začíná zotavovat, na požádání reaguje pohybem končetin a s rodinou a přáteli komunikuje pomocí úsměvu a mrkání. Podle své tety je schopný plnit příkazy jako dotknout se levého nebo pravého ucha, pohybovat oběma nohama nebo odpovědět „ano“ a „ne“ mrknutím. „Stále máme před sebou dlouhou cestu, nicméně kroky, které za poslední tři týdny učinil, jsou naprosto neuvěřitelné,“ dodala Smithová.
Díky kampani získala Josephova rodina doposud přes třicet tisíc liber (882 tisíc korun) na podporu jeho dlouhodobé rekonvalescence.