Některé globální pojišťovny zaměřující se na životní pojištění podnikají kroky k omezení výplat plnění, které vyplývají z prodělání nemoci COVID-19. Podle agentury Reuters se také zdráhají z covidu vyléčené klienty připojišťovat. Vyhýbají se i rizikovým věkovým skupinám.
Pojišťovnictví je obor, ve kterém zcela zásadní roli hraje statistika a pravděpodobnost. Parametry pojistných produktů proto musí být nastaveny tak, aby byly zajímavé pro klienty a zároveň pojišťovnám dokázaly vydělat peníze. Pokud do stabilního systému zasáhne vyšší moc, může to jeho rovnováhu narušit.
Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Schůze Sněmovny pokračuje. Tentokrát poslanci v legislativní nouzi zrychleně rozhodli o tom, že očkování proti koronaviru mají mít lidé hrazeno z pojištění. Sněmovna to schválila v novele, jež také zakotví pravidla nákupu a distribuce vakcín. Někteří medici zřejmě budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry, nikoli pouze sanitářů a ošetřovatelů. Dále by do věznic za chybějící dozorce mohli v době krize dočasně nastoupit policisté. Jednání poslanců můžete sledovat v článku živě.
Koronavirová pandemie takovým šokem je. Uvědomilo si to přinejmenším několik globálních pojišťovacích domů, které se podle agentury Reuters rozhodly pozdržet výplaty plnění pojištěnců, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Reuters uvádí například Prudential Financial Inc nebo Aviva PLC, které mají desítky milionů klientů v mnoha zemích světa.
Statistika je neúprosná
K průtahům dochází na základě požadavků zajišťoven (pojišťovny pojišťoven), které po životních pojišťovnách chtějí doložit, jak na dopady pandemie reagují. Podle Reuters se totiž pojišťovny také zdráhají zvyšovat krytí již pojištěných osob, nebo se dokonce vyhýbají pojišťování rizikových skupin obyvatelstva.
„V souvislosti s pandemií koroanviru došlo ke statisticky významnému růstu počtu úmrtí. To je z pohledu pojišťoven velice špatná zpráva nejen z lidského, ale i finančního hlediska. Na základě úmrtí na covid se totiž aktivuje plnění některých smluv,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Očkování Čechů proti covidu vyjde na pět miliard. Zaplatí jej stát a pojišťovny
Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo přijít až na pět miliard korun, pokud by byly potřeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál se zaplatí z veřejného zdravotního pojištění. Vyplývá to z návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. V pondělí o něm jedná vláda.
Je tedy možné, že by podobný trend dorazil i k nám? Redakcí CNN Prima NEWS oslovené pojišťovny odmítají, že by kvůli covidové pandemii jakkoli krátily pojistná plnění v rámci smluv životního pojištění nebo že by v dohledné době parametry těchto produktů upravovaly. „Plnění ze životních pojištění je i nadále stejné. Riziko covidu je ve všech pojištěních kryté. Plnili bychom i v případě individuálních vedlejších následků vakcinace a plnili bychom i v případě, kdyby dotyčný klient očkování odmítl a následně onemocněl,“ sdělila CNN Prima NEWS Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťoven Uniqa a AXA.
Změny neplánujeme
Svobodová rovněž odmítla, že by pojišťovny měly v plánu měnit parametry jimi nabízených produktů. „Pandemie zatím stále běží a vakcinace je teprve v začátcích,“ dodala. V podobném duchu se vyjádřily také pojišťovny Allianz, Generali Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna či Kooperativa. Pokud k nějakým změnám má dojít, pak spíše k dobru klientů.
Vláda zakázala očkování proti covidu u praktiků, rozčílil se hejtman. Babiš to odmítl
Vláda dočasně zakázala očkování proti covidu u praktických lékařů, uvedl na sociálních sítích hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci s hejtmany uvedl, že počítá s praktickými lékaři nejdříve až poté, co absolvují očkování prioritní skupiny v očkovacích centrech. Babiš uvedl, že Grolich neříká pravdu, praktici zatím nemohou očkovat v ordinacích kvůli nedostatku vakcíny.
„Upravovat budeme spíše jen technicky, protože pandemii a epidemii aktuálně kryjeme všem stávajícím klientům. Na nových smlouvách bude onemocnění COVID-19 kryto standardně v pojistných podmínkách,“ upřesnil mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata s tím, že pojišťovna už na jaře veřejným příslibem zrušila výluku na onemocnění covidem. Allianz zase potvrdila, že i nadále bude pojistné sazby stanovovat individuálně, a to podle životního stylu klienta. „Sazba je například závislá na BMI pojištěného,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí Allianzu Václav Bálek.
Pojišťovny nejsou charita
Jenže podle Štěpána Křečka nelze změny v parametrech životního pojištění do budoucna vyloučit. „V případě, že by se nárůst výdajů pojišťoven dostal nad očekávanou míru, zřejmě by muselo dojít k úpravě pojistných smluv. To se dělá na základě složitých výpočtů, které vycházejí z pojistné matematiky. Cílem úprav by bylo dosáhnout takového stavu, aby příjmy z pojistného byly výrazně vyšší než výdaje na pojistná plnění,“ řekl CNN Prima NEWS.
Možností, jak by se produkty mohly upravit, je podle Křečka několik. „Mohou se změnit podmínky, za jakých dochází k výplatám pojistného plnění. Další možností je navýšit platby za pojištění. Je třeba mít na paměti, že pojišťovací byznys není žádnou charitou. Proto z dlouhodobého pohledu musí být podmínky nastaveny tak, že lidé pojišťovnám zaplatí více peněz, než od nich obdrží,“ dodal Štěpán Křeček. Bez tohoto jednoduchého principu by pojistný trh neměl důvod existovat a lidé by přišli o způsob, jak svá rizika alespoň částečně přenášet na někoho jiného.