reklama

Dvěma medailemi jsem splnil přání zesnulého otce, říká paralympionik Drahonínský

Lukostřelec David Drahonínský si z paralympiády v Tokiu přivezl zlatou a stříbrnou medaili. „Před dvěma lety mi umřel otec a před smrtí mi říkal, že bych mohl vyhrát dvě medaile, tak jsem rád, že jsem to zvládl,“ prozradil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Česká paralympijská legenda navázala na své úspěchy z předchozích letních paralympiád. 39letý David Drahonínský dosáhl na zlato z lukostřelby už v Pekingu v roce 2008. O čtyři roky později v Londýně získal stříbro.

V roce 2016 v brazilském Riu se pak radoval znovu ze stříbra, navíc přidal bronz v týmové lukostřelbě. Na další paralympiádu v Tokiu, která měla proběhnout původně v roce 2020, měl opět ambice získat dvě medaile.

„Před dvěma lety mi umřel otec a před smrtí mi říkal, že bych mohl vyhrát dvě medaile, tak jsem rád, že jsem to zvládl,“ přiznal Drahonínský ve vysílání CNN Prima NEWS. Z paralympiády v Tokiu si nakonec přivezl zlatou medaili ze samostatné střelby a stříbrnou z týmové.

Nenechal se odradit ani covidovou krizí, která celou akci o rok zpozdila. Během lockdownu si pořídil garáž pro dvě auta. V ní poctivě trénoval, pro vypálené šípy si musel jezdit sám. „V Tokiu jsem si žil v luxusu, jen jsem seděl a nosili mi šípy, to v té garáži nešlo,“ řekl s úsměvem.

Doufám, že naše úspěchy nevyšumí.

Drahonínský rovněž připomněl, že se česká výprava paraplegiků netočila jen kolem jeho osoby. „Není to jen o mně, je tam plno Čechů, kteří se dostali do první desítky. Doufám, že naše úspěchy nevyšumí. Na paralympiádu se nejezdí každý den a já chtěl každého Čecha potěšit,“ dodal.

Na vozík je upoutaný od roku 1999, kdy jako náměsíčník spadl z balkonu třetího patra. Tehdy si poranil páteř, slezinu a játra. Poranění míchy mělo bohužel trvalé následky. Přesto Drahonínský zůstává pozitivně naladěn.

Kromě jeho mimořádných sportovních úspěchů ho mají fanoušci spojeného také s účesem ve tvaru a v barvě české vlajky či s jeho pověstným „wheelchair“ tancem. Drahonínský také často jezdí po různých besídkách, kde se svým příběhem snaží mladé lidi motivovat.

„Taky jim říkám, aby neskákali do bazénu po hlavě. Nechtěl bych, aby přibývali další paralympionici, měl bych pak větší konkurenci,“ řekl v závěru s nadsázkou.

Tagy:
Tokio medaile lukostřelba Nový den paralympiáda invalida invalidní vozík sport Letní olympijské hry v Tokiu 2021 David Drahonínský

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama