reklama

Česká laboratoř pracuje na vakcíně proti COVID-19. Je to naivní, tvrdí někteří vědci

Vědci na celém světě usilují o co nejrychlejší vývoj účinné vakcíny proti nemoci COVID-19 a stejnou ambici mají i ti čeští. Ministerstvo zdravotnictví už na začátku května oznámilo, že vědecký tým bude na úkolu pracovat. Nyní je vývoj v laboratorní fázi množení viru a sledování jeho chování.

reklama

Aby bylo možné udělat větší množství očkovací látky, která bude použita na výrobu vakcíny, musí se virus nejprve v laboratoři namnožit. „Řada věcí nás překvapila a více méně pozitivně v tom slova smyslu, jak dobře se s tím virem pracuje,“ řekl Pavel Březovský, ředitel Státního zdravotního ústavu. Testy na zvířatech by podle něj měly začít v nejbližší době.

K tématu

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nestál Českou republiku vývoj vakcíny doposud žádné výdaje navíc. Laboranti prý pracují v rámci svých obvyklých povinností a pracovní doby. O první finance už ale jedna z institucí požádala.

Právě Státní zdravotní ústav podle ředitele Pavla Březovského požádal ministerstvo zdravotnictví o 500 tisíc korun. Má jít o peníze, které vydali na úpravy speciálně zabezpečené laboratoře, kde s virem pracují.

Na české vakcíně pracuje tým profesorky Věry Adámkové, která se má s šéfem resortu zdravotnictví setkat opět v červenci, kdy se rozhodne o dalším průběhu jejího vývoje. Zatím prý nenarazili na žádné problémy, které by vývoj vakcíny mohly ohrozit. „Uvidíme teď, jakmile dostanu výsledky z té první fáze, tak se domluvíme s paní profesorkou Adámkovou a příslušníky z těch týmů, jak dál postupovat a jestli má smysl jít dále,“ popsal plán ministr Vojtěch.

Američané by měli vyrábět vakcínu v ČR

K tématu

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly by se ale Česká republika mohla k vakcíně proti nemoci COVID-19 dostat mnohem dřív, a to díky americké firmě Novavax. Ta chce očkovací látku ve velkém vyrábět v Bohumili nedaleko Prahy.

„Společnost Novavax stále dojednává detaily. Až budeme znát všechny podrobnosti, tak vám je sdělíme, ale může to trvat ještě i několik dalších týdnu,“ řekla CNN Prima NEWS prezidentka PR agentury americké společnosti Edna Kaplan.

Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl.

Proti úmyslu vyvinout českou vakcínu se ale postavila skupina předních českých vědců. Svůj názor nezměnila ani po schůzce se členy vývojářského týmu. „Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl. Mám obavy, že se dokonce bude jednat o zmařené prostředky,“ dodal Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.

14. září by se měla k vývoji vakcíny uskutečnit tisková konference. Na té vývojový tým prý představí výsledky, ke kterým se vědci za uplynulého půl roku dostali.

Tagy: Adam Vojtěch Státní zdravotní ústav vakcína proti koronaviru Věra Adámková protilátka COVID-19 koronavirus Novavax Pavel Březovský

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama