Česká laboratoř pracuje na vakcíně proti COVID-19. Je to naivní, tvrdí někteří vědci

Vývoj české vakcíny proti nemoci COVID-19

Vědci na celém světě usilují o co nejrychlejší vývoj účinné vakcíny proti nemoci COVID-19 a stejnou ambici mají i ti čeští. Ministerstvo zdravotnictví už na začátku května oznámilo, že vědecký tým bude na úkolu pracovat. Nyní je vývoj v laboratorní fázi množení viru a sledování jeho chování.

Aby bylo možné udělat větší množství očkovací látky, která bude použita na výrobu vakcíny, musí se virus nejprve v laboratoři namnožit. „Řada věcí nás překvapila a více méně pozitivně v tom slova smyslu, jak dobře se s tím virem pracuje,“ řekl Pavel Březovský, ředitel Státního zdravotního ústavu. Testy na zvířatech by podle něj měly začít v nejbližší době.

Podle WHO by letos mohly být k dispozici stovky milionů dávek vakcíny proti viru

Světová zdravotnická organizace (WHO) věří, že se už letos vyrobí stovky milionů dávek vakcíny proti koronaviru, do konce příštího roku pak dvě miliardy. V Ženevě to ve čtvrtek podle agentury Reuters řekla hlavní vědecká pracovnice WHO Soumya Swaminathanová. O nalezení očkovací látky nyní usiluje řada firem po celém světě a více než deset z nich už může dělat testy na lidech.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nestál Českou republiku vývoj vakcíny doposud žádné výdaje navíc. Laboranti prý pracují v rámci svých obvyklých povinností a pracovní doby. O první finance už ale jedna z institucí požádala.

Právě Státní zdravotní ústav podle ředitele Pavla Březovského požádal ministerstvo zdravotnictví o 500 tisíc korun. Má jít o peníze, které vydali na úpravy speciálně zabezpečené laboratoře, kde s virem pracují.

Na české vakcíně pracuje tým profesorky Věry Adámkové, která se má s šéfem resortu zdravotnictví setkat opět v červenci, kdy se rozhodne o dalším průběhu jejího vývoje. Zatím prý nenarazili na žádné problémy, které by vývoj vakcíny mohly ohrozit. „Uvidíme teď, jakmile dostanu výsledky z té první fáze, tak se domluvíme s paní profesorkou Adámkovou a příslušníky z těch týmů, jak dál postupovat a jestli má smysl jít dále,“ popsal plán ministr Vojtěch.

Američané by měli vyrábět vakcínu v ČR

360⁰ Pavlíny Wolfové: Plán na českou vakcínu není životaschopný, nevěděl jsem o něm, říká Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na pondělní tiskové konferenci oznámil, že v Česku začne výroba vlastní vakcíny na nemoc COVID-19. Tým lékařky a poslankyně Hnutí ANO Věry Adámkové bude podle jeho slov dalším z několika na světě, které budou vakcínu vyvíjet. Stát do výzkumu hodlá investovat desítky milionů korun. Ve středu ale náměstek ministra zdravotnictví a přední český vakcinolog Roman Prymula přiznal, že o tomto plánu ministra se dověděl až těsně před tiskovou konferencí, nikdo ho s ním nekonzultoval a představený koncept výroby české vakcíny nepovažuje za životaschopný. Uvedl to v pořadu 360º Pavlíny Wolfové.

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly by se ale Česká republika mohla k vakcíně proti nemoci COVID-19 dostat mnohem dřív, a to díky americké firmě Novavax. Ta chce očkovací látku ve velkém vyrábět v Bohumili nedaleko Prahy.

„Společnost Novavax stále dojednává detaily. Až budeme znát všechny podrobnosti, tak vám je sdělíme, ale může to trvat ještě i několik dalších týdnu,“ řekla CNN Prima NEWS prezidentka PR agentury americké společnosti Edna Kaplan.

Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl.

Proti úmyslu vyvinout českou vakcínu se ale postavila skupina předních českých vědců. Svůj názor nezměnila ani po schůzce se členy vývojářského týmu. „Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl. Mám obavy, že se dokonce bude jednat o zmařené prostředky,“ dodal Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.

14. září by se měla k vývoji vakcíny uskutečnit tisková konference. Na té vývojový tým prý představí výsledky, ke kterým se vědci za uplynulého půl roku dostali.

Tagy: