reklama

Česká laboratoř pracuje na vakcíně proti COVID-19. Je to naivní, tvrdí někteří vědci

Vědci na celém světě usilují o co nejrychlejší vývoj účinné vakcíny proti nemoci COVID-19 a stejnou ambici mají i ti čeští. Ministerstvo zdravotnictví už na začátku května oznámilo, že vědecký tým bude na úkolu pracovat. Nyní je vývoj v laboratorní fázi množení viru a sledování jeho chování.

reklama

Aby bylo možné udělat větší množství očkovací látky, která bude použita na výrobu vakcíny, musí se virus nejprve v laboratoři namnožit. „Řada věcí nás překvapila a více méně pozitivně v tom slova smyslu, jak dobře se s tím virem pracuje,“ řekl Pavel Březovský, ředitel Státního zdravotního ústavu. Testy na zvířatech by podle něj měly začít v nejbližší době.

K tématu

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nestál Českou republiku vývoj vakcíny doposud žádné výdaje navíc. Laboranti prý pracují v rámci svých obvyklých povinností a pracovní doby. O první finance už ale jedna z institucí požádala.

Právě Státní zdravotní ústav podle ředitele Pavla Březovského požádal ministerstvo zdravotnictví o 500 tisíc korun. Má jít o peníze, které vydali na úpravy speciálně zabezpečené laboratoře, kde s virem pracují.

Na české vakcíně pracuje tým profesorky Věry Adámkové, která se má s šéfem resortu zdravotnictví setkat opět v červenci, kdy se rozhodne o dalším průběhu jejího vývoje. Zatím prý nenarazili na žádné problémy, které by vývoj vakcíny mohly ohrozit. „Uvidíme teď, jakmile dostanu výsledky z té první fáze, tak se domluvíme s paní profesorkou Adámkovou a příslušníky z těch týmů, jak dál postupovat a jestli má smysl jít dále,“ popsal plán ministr Vojtěch.

Američané by měli vyrábět vakcínu v ČR

K tématu

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum Romana Prymuly by se ale Česká republika mohla k vakcíně proti nemoci COVID-19 dostat mnohem dřív, a to díky americké firmě Novavax. Ta chce očkovací látku ve velkém vyrábět v Bohumili nedaleko Prahy.

„Společnost Novavax stále dojednává detaily. Až budeme znát všechny podrobnosti, tak vám je sdělíme, ale může to trvat ještě i několik dalších týdnu,“ řekla CNN Prima NEWS prezidentka PR agentury americké společnosti Edna Kaplan.

Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl.

Proti úmyslu vyvinout českou vakcínu se ale postavila skupina předních českých vědců. Svůj názor nezměnila ani po schůzce se členy vývojářského týmu. „Je to skutečně naivní projekt, naivní úmysl. Mám obavy, že se dokonce bude jednat o zmařené prostředky,“ dodal Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR.

14. září by se měla k vývoji vakcíny uskutečnit tisková konference. Na té vývojový tým prý představí výsledky, ke kterým se vědci za uplynulého půl roku dostali.

Další hlavní zprávy

Vláda

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Omezení obchodů a služeb bude platit. Vláda znovu schválila zrušené opatření

Vláda v pátek dopoledne během 15minutového on-line zasedání schválila opatření o omezení obchodu. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Informoval o tom mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už ve čtvrtek uvedl, že plánuje nahradit normu novou verzí opatření proti šíření covidu. V novém opatření chybí například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100.

reklama
reklama
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?

Reportáž

Domácí zpravodajství

Volební model: Piráti a STAN vedou před ANO a Spolu. Šlachta si jde pro státní příspěvek
Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Další články
reklama
reklama