Donald Trump je opět prezidentem USA
Do čela Spojených států amerických usedl staronový prezident Donald Trump. Republikánský vítěz voleb se stal 47. hlavou země v historii, a to po čtyřleté odmlce, kdy Oválné pracovně šéfoval Joe Biden. Oproti přísaze před osmi lety tentokrát nepoložil ruku na bibli, upozornila americká média. V čem všem se lišila letošní inaugurace od té předchozí?
Inaugurace amerického prezidenta je nejen tradice stará více než 200 let, ale také show. Donald Trump už ví, do čeho jde – na bibli přísahal už před osmi lety, kdy se stal 45. prezidentem USA.
K TÉMATU: Trump se bude chtít zapsat do dějin, míní amerikanistka. Muskova podpora AfD může být dvousečná
Trump, stejně jako před osmi lety, přísahal i letos na dvě bible – v případě jedné se jedná o vzácný artefakt, který použil při inauguraci v roce 1861 Abraham Lincoln, druhou věnovala miliardářovi jeho matka v roce 1955. Na stejné knihy přísahal i při prvním vstupu do Bílého domu, informoval americký web CNN.
Obvyklý rituál se ale lišil ve více ohledech. Zatímco v roce 2017 položil Trump na obě bible ruku, tentokrát ji pouze zvedl, jak upozorňuje server ABC News. Nicméně neexistuje žádný zákonný předpis, který by požadoval, aby budoucí prezident položil ruku na knihu.
Přísaha se tentokrát také nekonala venku před Kapitolem, ale uvnitř v architektonicky signifikantní rotundě. Washington totiž svírá mrazivé počasí, až –15 stupňů.
„Ať se to koná uvnitř nebo venku, náš úkol zůstává stejný – musíme zajistit bezpečnou a úspěšnou inauguraci prezidenta,“ zdůraznila během historického dne šéfka oddělení metropolitní policie ve Washingtonu, D. C. Pamela Smithová. V aréně Capital One se už v neděli konala velká předinaugurační party.
Po přísaze se nový prezident obvykle vydává do Bílého domu po Pennsylvania Avenue, a to v průvodu. Před osmi lety si Trump tuto možnost užil, ovšem nyní kvůli počasí se tak nestalo. Prezident Trump se jen zastavil do arény pozdravit své podporovatele. Bezpečnostní opatření v hlavním městě jsou na nejvyšší úrovni.
Podle úřadů byly na místě tisíce policistů a více než tisícovka příslušníků Národní gardy – dohromady šlo o 25 tisíc policistů i vojáků. Inauguraci si až na výjimky – tu udělal Trump před čtyřmi lety – nemohou nechat ujít bývalí američtí prezidenti i s manželkami. Letos ovšem chyběla Michelle Obamová. Oficiální důvod není znám.
Z hymny homosexuálů na hymnu Trumpova úspěchu
Další odlišností bylo, že zahraniční státníci zpravidla na akci nepřijíždí, ale letos pozvání dostali a přijali například italská premiérka Giorgia Meloniová, argentinský prezident Javier Milei nebo neúspěšný kandidát na francouzskou hlavu státu Éric Zemmour.
Do inaugurace „promluvil“ i bývalý prezident Jimmy Carter, který zemřel 29. prosince. Vlajka tak měla být na půl žerdi, což se ale Trumpovi nelíbilo. Vyřešil to tedy po svém – po dobu inaugurace bude vytažena nahoru, pak se vrátí zpět.
Hned po nástupu do úřadu hodlá Trump udělat řadu změn. Ve své řeči například nastínil, že hodlá v co největší míře podporovat těžbu fosilních paliv a na jižní hranici vyhlásí stav nouze v souvislosti s ilegální migrací.
Slavnostní den zakončí prezident Trump na plesech, které budou hned tři. Slíbil, že se objeví na každém z nich. Na počest nového prezidenta se ozve i skladba kapely Village People, která ho provázela po celou volební kampaň. Jejich píseň YMCA se totiž řízením osudu stala z hymny homosexuálů právě hymnou Trumpovy kampaně.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Biden udělil preventivní milosti. Dostali je vyšetřovatelé útoku na Kapitol i epidemiolog Fauci