Pacient, kterého v pátek přijala pražská nemocnice Bulovka, ebolou ani virem Marburg netrpí. V sobotu večer to na sociální síti X oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Předchozí podezření se tak nepotvrdilo. Američan přicestoval do Česka z Konga a do nemocnice v Táboře, odkud byl převezen do Prahy, došel sám.
Testy vzorků odebraných pacientovi na Bulovce v sobotu provedl berlínský Institut Roberta Kocha. „Kochův institut nám před malou chvílí předal výsledky testů, které jednoznačně vyloučily onemocnění krvácivou horečkou,“ uvedl Válek kolem 23:00 na sociální síti X. „Nákaza virem ebola ani jinými filoviry či dalšími původci hemoragických horeček se nepotvrdila!“ napsal.
ČTĚTE TAKÉ: Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?
Poděkoval také zdravotníkům, hygienikům a příslušníkům integrovaného záchranného systému za profesionálně a pohotově odvedenou práci.
Nákaza virem ebola ani jinými filoviry či dalšími původci hemoragických horeček se nepotvrdila!
— Vlastimil Válek (@vlvalek) May 17, 2025
S úlevou vám mohu potvrdit, že nákaza virem ebola u pacienta hospitalizovaného na Bulovce se nepotvrdila. Kochův institut nám před malou chvílí předal výsledky testů, které…
„Rád bych zároveň připomněl, že v podobných situacích se postupuje podle jasně daných, opakovaně nacvičovaných protokolů. Všechny zapojené složky na podobné situace pravidelně cvičí a tímto se potvrdilo, proč jsou taková cvičení potřebná,“ dodal ministr.
Poplach kvůli podezření na jednu ze dvou výše zmíněných krvácivých horeček byl v táborské nemocnici spuštěn v pátek večer. Pacient byl následně převezen do Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.
Marburg má až 88procentní úmrtnost
Jihočeská záchranná služba kvůli tomu aktivovala „biohazard tým“ určený pro podobné případy. Jihočeští hasiči transportovali pacienta z nemocničního pokoje do sanitky. „Jednotka následně dezinfikovala jak převáženého pacienta, umístěného v ochranném vaku, tak všechny, kteří s ním přišli do styku nebo se na transportu podíleli,“ stojí v jejich příspěvku na sociální síti X.
Vysoce nebezpečný virus Marburg má až 88procentní úmrtnost. Způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Na rozdíl od eboly, u které se úmrtnost v závislosti na kmeni viru pohybuje mezi padesáti až devadesáti procenty, však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, informovalo zpravodajství CNN.
Podpůrná péče, jako je ústní nebo nitrožilní rehydratace a léčba specifických příznaků, však při nákaze virem Marburg zvyšuje šance na přežití.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bílé sanitky se osvědčily, v Praze doplní známé žluté. V čem se liší a pro koho budou jezdit?