
Záchranáři chtějí zavést Zdravotní dopravní službu
Kompletní posádka záchranky, která jede pro pacienta a má ho dostat co nejrychleji do nemocnice, už nebude u pražské záchranné služby vyjíždět vždy. V případech, které nejsou naléhavé a nevyžadují ošetření během cesty, by pro pacienty mohla jezdit jen zdravotnická dopravní služba. Šéf pražských záchranářů Petr Kolouch to po více než ročním testování hodnotí jako velice efektivní. Navrhuje, aby se podobně postupovalo ve velkých městech po celém Česku. Podobný systém už přitom funguje například ve Zlínském kraji.
Lehké úrazy končetin, porucha chování, horečka nebo senilita – za těmi už přes rok ve zkušebním provozu jezdí jen zdravotnická dopravní služba, tedy bílá sanitka nikoliv ta žlutá. „Pokud operátor vyhodnotí, že není u člověka nutná přednemocniční naléhavá péče, ale pouze ho do nemocnice odvézt, je tato výzva tříděna právě pro skupinu zdravotnické dopravní služby,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí ZZS hl. m. Prahy Jana Poštová.
ČTĚTE TAKÉ: Tisíce Čechů se několikrát měsíčně dusí, v nemocnici končí i děti. Mluví o „topení na suchu“
Podle šéfa pražské záchranky roste počet výjezdů k případům, které nejsou naléhavé. „Myslíme si, že není potřeba na veškeré diagnózy posílat rychlou zdravotnickou pomoc nebo rychlou lékařskou pomoc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ředitel ZZS hl. m. Prahy Petr Kolouch.
Za loňský rok bílé sanitky odvezly téměř 7 600 pacientů ze 140 000 případů. Jedna přeprava vyjde přibližně na 1400 korun. „Ulehčuje nám to v provozu, když kolegové ze zdravotnické dopravní služby nám reagují na neakutní výzvy,“ popsal pro CNN Prima NEWS vedoucí záchranář oblasti, ZZS hl. m. Prahy, Jiří Strašek. „Denně nám bezpečně odvezou zhruba 10 procent počtu našich pacientů,“ dodal Kolouch.
Rozdíly jsou také ve vybavení sanitek
Bílé sanitky se liší vybavením i obsahem záchranářského batohu. „Rozdíl je například v kanilaci, kdy není možné, aby zdravotní dopravní služba vstupovala do krevního řečiště. U nich dominuje obvazová technika,“ vysvětlil Strašek. Pokud přímo na místě záchranář zjistí, že stav je vážnější, volá posilu, tedy žlutou sanitku. Zdravotníky dopravní služby pozná na první dobrou i laik podle jejich oranžové vesty. Barevné rozlišení pomáhá i při prvním kontaktu v se zdravotníky v nemocnicích.
„Je to balanc mezi tím vyhovět rostoucím požadavkům a zároveň zase úplně nezahltit kapacity nemocnic, určitě bych tento návrh podporoval,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS poslanec a bývalý ředitel ZZS Královéhradeckého kraje Jiří Mašek (ANO). „Je na místě o tom přemýšlet systémově a poradit se ještě v Asociaci zdravotnických záchranných služeb,“ popsala pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová.
Holiš: Ve Zlínském kraji už jsme dál
Podobný systém již využívají i ve Zlínském kraji. „Mohu potvrdit, že u nás už takové sanitky jezdí, jak ty žluté, tak bílé, které vozí do nemocnice i z nemocnice ty méně ohrožené pacienty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hejtman Zlínského kraje a předseda Asociace krajů České republiky Radim Holiš (ANO). Doplnil, že pokud Praha takový projekt zavádí, oni už jsou určitě dál.
S bílými sanitkami počítá i pražský traumaplán, zapojily se například do péče o studenty po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Alarmující čísla o obezitě Čechů. Léčba stojí stát miliardy. Prezident řekl, jak pomoci dětem