Schválení státního rozpočtu je o něco větší jistota, než kdybychom měli rozpočtové provizorium. Rozpočet se ale bude muset poměrně brzy novelizovat, aby odpovídal realitě. Česká republika nárůst zadlužení zvládne. Shodli se na tom hosté pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS, kterými byli bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer a ekonomický poradce předsedy vlády Jaroslav Ungerman.
Výsledek pátečního hlasování o státním rozpočtu není pro Miroslava Singera překvapením. „Reflektuje realitu složení Sněmovny i ohromné nejistoty, které dnes máme. Je to samozřejmě o něco větší jistota než provizorium. Na druhé straně bych nedramatizoval situaci, učitelé by ty peníze dostali o měsíc později,“ řekl.
„Jsem rád, že byl schválen, ale projednávání se mi nelíbilo. Z některých stran to nebyla zodpovědná práce. Musíme od začátku vidět, že rozpočet se musí novelizovat během příštích dvou měsíců, aby odpovídal realitě,“ řekl Jaroslav Ungerman. S Miroslavem Singerem se shodl, že je to pořád lepší varianta než rozpočtové provizorium. „Vláda by jinak nemohla zrealizovat slíbená zvýšení platů a dalších položek,“ dodal.
Dluh nebude kritický
Ekonomický poradce předsedy vlády upozornil, že letošní výsledek hospodaření státu bude lepší než schválený půlbilionový deficit. „Příští rok bude složitější, ale takovéto deficity v poměru k HDP mají všechny země. My jsme na tom mezi nimi nejlépe,“ řekl.
Podle bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera nás nemusí trápit ani nárůst veřejného dluhu, který nevyhnutelně nastane. „V Generali čekáme, že dluh příští rok lehce přesáhne 40 procent HDP, což je bezpečné číslo. Cílem není splatit vládní dluh do nuly, cílem je, aby dlouhodobě nenarůstal v poměru k velikosti ekonomiky,“ dodal Singer, který dnes pracuje jako hlavní ekonom Generali CEE Holding.
Snížení daní je správné
Singer s Ungermanem se dotkli také odhadu hospodářského růstu pro příští rok nebo dopadů daňového balíčku, který sníží daně. „Ekonomika by v roce 2021 mohla skutečně růst o 3,9 procenta. Pandemie se ale nevytratí, navíc jsme vázáni na vývoj v zahraničí,“ doplnil Jaroslav Ungerman. „Podle mě platí, že čím dříve se začne očkovat, tím lépe,“ řekl Miroslav Singer.
Shoda panovala také na zrušení superhrubé mzdy a faktickém snížení daní z příjmů obyvatelstva. „Jednou vláda řekla, že superhrubou mzdu zruší. Udělalo se to v tuto chvíli a možná to byla poslední šance, kdy to udělat. U sazeb se hledal kompromis. Snížení daní dá každému další peníze, které zaměstnanci nemuseli očekávat,“ obhajoval vládní krok premiérův ekonomický poradce. „Kdy jindy dát impuls ekonomice, než v okamžiku, kdy se spotřeba snížila a kdy se firmy bojí investovat. To je přesně ten čas dávat ekonomice takový impuls i za cenu zadlužení,“ přitakal bývalý guvernér ČNB.