reklama

Švihlíková: Existuje tu silná lobby, aby Češi byli dál levnou pracovní silou pro Němce

Každá normální země chce mít pod kontrolou kritickou infrastrukturu, tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková. Podle ní by potravinová soběstačnost měla být základní strategickou osou politiky každé rozumné vlády. Důležitou otázkou je také závislost ekonomiky na Německu, proti níž se u nás vede třicet let marný boj, neboť tady existuje silná lobby, která z ní profituje jak politicky, tak ekonomicky.

reklama

Na úvod rozhovoru s Pavlem Štruncem se ekonomka vyjádřila k dopadům restriktivních opatření proti koronaviru. „Bezprostřední efekt, který se dá očekávat, je dopad na trh práce. Můžeme počítat s tím, že poroste nezaměstnanost a pro nás to bude velký šok, protože v těch posledních letech byla Česká republika na špičce nízké nezaměstnanosti v celé EU.“

Silná lobby pro závislost naší ekonomiky na Německu

Podle Švihlíkové se u nás projeví také pokles kupní síly nebo tlak na to, aby se mzdy snížily. „Kumuluje se nám tady hromada negativních jevů, z nichž některé jsou spojené s pandemií a některé jsou zostřeny a vyhroceny tím, co se stalo od března dále.“

„Tady se třicet let vede boj o to, jestli budeme levná pracovní síla, ten subdodavatel Německa, co dělá za třetinové mzdy a dostává úkoly, befely, které vykonává, a přitom je v podřízeném postavení, nebo jestli se z toho dokážeme dostat.“

Díky členství v různých poradních orgánech Švihlíková dle svých slov velmi dobře vidí početné zastoupení těch, kteří si přejí, aby to tak zůstalo. „To je opravdu velká síla, velká lobby. Protože spousta lidí s tím má spjaté živobytí – jak politicky, tak ekonomicky.“

Potvrdila pak moderátorova slova o roli českých pracovníků coby výborných laciných zaměstnanců, kteří moc neprotestují a nechají si klidně „dělat na hlavu“. „Spousta lidí si na tom postavila politickou kariéru. Na zdůvodňování toho, že to nejde a že ta produktivita práce není tak velká,“ dodala. Podle ní bude právě tohle velký politický zápas, v němž bude záležet na budoucí trajektorii, kterou zvolíme, a na tom, zda přestaneme být ekonomicky závislí na Německu.

„Vláda je v těžké pozici, protože je v situaci, která je bezprecedentní,“ reagovala na dotaz ohledně českého půlbilionového státního deficitu. „Udělat pod časovým tlakem ten správný mix opatření je těžká věc, takže dochází k revizím, mě to nepobuřuje.“ Problém podle ní spočívá v tom, že tyto náklady ponesou zaměstnanci a ti nejchudší, o čemž se moc nemluví. Deficit navíc nebude jen tento rok, ale i v těch příštích.

Na potravinové soběstačnosti není nic špatného

Podle Švihlíkové je dalším klíčovým tématem potravinová soběstačnost, a to nejen z hlediska cen. „Každá normální země chce mít pod kontrolou kritickou infrastrukturu. Tam patří mimo jiné to naše nešťastné vodárenství, které jsme si nechali geniálně přeprodat, aby cizí firma čerpala rentu, což je neuvěřitelné. Samozřejmě k tomu patří potraviny. Já na tom nevidím nic extrémního ani špatného. Potravinová soběstačnost by měla být základní strategickou osou politiky každé rozumné vlády,“ řekla.

„Ten návrh reaguje na obavy, že ta soběstačnost klesá v řadě důležitých kategorií a jsem ráda, že to konečně rozpoutalo trošku debatu o tom, co chceme pěstovat, jak má vypadat půda a práce zemědělce,“ sdělila. „Pro mě by bylo vhodnější proti jedné struktuře, to znamená proti zahraničím ovládaným sítím, postavit české sítě. Proti struktuře postavit kontrastrukturu,“ zdůraznila.

Co dalšího Švihlíkovou zlobí? Co je v našem daňovém systému patologické? Co si myslí o výši podpory v nezaměstnanosti nebo o záchranném ekonomickém plánu Německa a Francie proti koronaviru? Dozvíte se v přiloženém pořadu Štrunc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama