Místo topení svetry? Radám politiků se musím smát, jsou mimo realitu, říká ekonomka

K VĚCI, Ilona Švihlíková - 19.7. v 12:30

Krize dopadá na střední třídu, vláda ji ale může zbrzdit, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková. Zatím se to podle ní nedaří. Politická oznámení jsou prý mimo realitu a rady typu omezit topení označila za návrat do 18. století.

„Každý mít finanční rezervu nemůže, ukazatel úspor je zrádná veličina. Navíc nehovoříme jen o nízkopříjmových, kam patří senioři, samoživitelky, ale celý segment střední třídy,“ popsala dopady krize ekonomka Švihlíková, bývalá poradkyně Jana Maláčové (ČSSD).

Lidé jsou tak nuceni šetřit, nejvíce financí vydají za jídlo, bydlení i energie. „Když se bavíme o plynu, tak se řekne, že si vezmeme čtyři svetry a snížíme teplotu topení, ale tomu se musím smát, vracíme  se do 18. století,“ kritizovala vládu ekonomka.

Firmy potřebují pomoc

Upozornila, že spotřeba plynu se navíc netýká jen domácností. „Jsou to celé firemní sektory, těžký průmysl, chemie, pekárny, živočišná výroba, sklárny, porcelánky,“ podotkla v pořadu K věci. Vzhledem k opatření jiných vlád v Evropě se české výrobky prý budou stávat nekonkurenceschopnými.

Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedla, že neexistuje žádná náhrada, která by dokázala plně nahradit ruský plyn. „V celé Evropské unii na to není infrastruktura, která zaručí rychlé dodávky,“ upozornila Švihlíková.

Sama zůstává v odhadech vývoje pozitivní. „Kdyby Rusko chtělo vypnout plyn, udělá to už dávno. Nyní nastupuje role strategických zásobníků, kterou pro jistotu nevlastníme a jsme v pozici, která je nevýhodná,“ podotkla s tím, že „politická oznámení jsou absolutně mimo realitu a vedou k nejistotě na trzích“.

Žijeme podle ní v době, kdy trh patří nabídce. „Kdo má plyn, je na koni a poptávka nedominuje,“ dodala. Dopady krize může podle ní vláda zmírnit. „Nemusíme být otrokem toho, co se děje v globální ekonomice. Stát má pořád dost nástrojů, jak tyto tendence zbrzdit a zjemnit,“ uzavřela.

Tagy: