reklama

Nejhorší ekologická katastrofa v oblasti. U Srí Lanky se potopila kontejnerová loď

Požár, který již dva týdny zuří na nákladní lodi kotvící u pobřeží Srí Lanky, ohrožuje zdejší ekosystémy toxickými látkami a plastovým odpadem. Zdejší úřady již podaly trestní oznámení. A situaci tak kromě ochránců přírody začala řešit i policie.

reklama

Nákladní loď, která před dvěma týdny ztroskotala u pobřeží jihovýchodního ostrovního státu, převážela téměř patnáct set kontejnerů, jejichž obsahem byly nebezpečné látky jako kyselina dusičná, hydroxid sodný, methoxid sodný či metan, ale i plastové pelety, které po havárii zamořily zdejší pláže. „Jde o jednu z nejhorších mořských katastrof v dějinách Srí Lanky,“ prohlásila mořská bioložka Asha de Vos. „Jediným štěstím je, že zatím nedošlo k úniku ropy. Pokud by k tomu došlo, byla by to neskutečná tragédie.“

Společnost, která plavidlo provozuje, uvedla, že se prosakující kontejner s kyselinou dusičnou pokusila vyložit již na dvou předchozích zastávkách, v Indii a Kataru. Zde však bylo vyložení nebezpečné žíraviny zakázáno, jelikož přístavy na to nejsou vybaveny.

Situací se nyní zabývá policie, která zadržela pětadvacet členů posádky v karanténě. Kromě probíhajícího vyšetřování se místní pustili i do uklízení – od chvíle, kdy požár na palubě vypukl, se každý den podařilo sesbírat více než dvě stě pytlů plastových pelet. I přesto se dál vyplavují další a obyvatelé mají zakázáno chodit na pláže a rybařit. Podle doktorky de Vos představuje plastový odpad velké nebezpečí pro zdejší živočichy, a to především pro želvy, které pláže využívají ke kladení vajec, ale i pro predátory, kteří se živí rybami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama

Domácí zpravodajství

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama